Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez: Cumhuriyet Tarihinin İkinci Rekoru Yolda

Türkiye’nin maden ihracatı yılın ikinci çeyreğinde 3,36 milyar dolara ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, sektördeki yeni rekora işaret etti.
Dönmez: Cumhuriyet Tarihinin İkinci Rekoru Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, maden ihracatında yeni rekora imza atılacağı müjdesi verildi. 5,93 milyar dolarlık maden ihracatıyla geçen yıl Cumhuriyet tarihindeki rekorun kırıldığı, 2022’ye yeni rekor hedefiyle giriş yapıldığı vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, sektörde yeni pazar arayışlarının sürdüğü ve mevcut pazarlara katma değerli ürün ihraç edildiği belirtilerek, ihracatta yılın ikinci çeyreğindeki büyümeye dikkat çekildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının paylaştığı bilgilere göre maden ihracatı bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 2,82 milyar dolardan 3,36 milyar dolara çıktı.

İhracat sıralamasında ilk sırada 713 milyon dolarla Çin yer aldı. İkinci sırada yer alan ülke 328 milyon dolarla ABD oldu; onu 214 milyon dolarla Bulgaristan takip etti.

Ürün bazında ihracatta ise ilk sıralarda 484 milyon dolarla işlenmiş mermer, 306 milyon dolarla blok mermer ve traverten, 301 milyon dolarla çinko yer aldı.

GCM Yatırım Banner

“Geçen Yıl Rekor Kırmıştık Bu Yıl da Yenisi Geliyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yer altı zenginliği açısından Türkiye’nin dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu söyledi.

Son dönemde ülke ekonomisinin büyümesinde ihracatın başat konumda olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Maden ihracatımız da bu lokomotif içinde, hatta en ön sıralarında yer alıyor. Geçen yıl maden ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Veriler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor. Bu artışta yarı mamul ve mamul ürünlerinin yükseliş yakalaması bir diğer sevindirici gelişme. Katma değerli ürün ihracatını daha da artırarak ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.”

“Yer Altı Zenginliğini Çevreye Zarar Vermeden Ekonomiye Kazandıracağız”

Bakan Dönmez, maden çalışmalarında çokça gündeme gelen çevre zararları hakkında da açıklamada bulundu. Söz konusu çalışmalarda yer altı zenginliğini doğaya ve çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırmanın altını çizdi.

Dönmez, “Her zaman söylediğimiz gibi. Ne çevremizden vazgeçeriz ne de madenlerimizden. Bu yüzden doğaya saygılı, çevreye duyarlı, milli maden politikasıyla hareket etmeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.