Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dominos Pizza’nın İlk Yarı Kârında Büyük Düşüş

Dominos Pizza ilk yarı için finansal sonuçlarını yayımlarken, vergi öncesi kârında yüzde 16'lık bir düşüş bildirdi. Ayrıntılar haberde;
Dominos Pizza’nın İlk Yarı Kârında Büyük Düşüş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz fast food şirketi Dominos Pizza, 2022 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını yayımladı. Buna göre şirket; artan maliyetler ve enflasyon nedeniyle yılın ilk yarısına ait vergi öncesi kârında yüzde 16’lık bir düşüş açıkladı.

Şirket, daha fazla müşteri çekmek için yılın ikinci yarısında medya harcamalarını artıracağını belirtti. Yılbaşından bu yana hisselerinde yüzde 30’dan fazla değer kaybı gerçekleşirken, bugünkü işlemlerde yüzde 2 civarında kayıpla endeks altı performans gösteriyor.

Dominos Pizza 2022 İlk Yarı Sonuçları
Kaynak: Dominos.co.uk

İki büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki ihtilaf, küresel buğday fiyatlarını artırdı. Bu durum un arzı konusunda da endişelere neden oldu. Enerji fiyatları ise ekonomi genelinde enflasyon üzerindeki zincirleme etkilerle birlikte yükseldi.

Dominos Pizza İcra Kurulu Başkanı Dominic Paul, şirketin sağlam tedarik zinciri nedeniyle maliyet artışlarıyla başa çıkmak için birçok kişiden daha iyi bir konumda olduğunu söyledi. Paul, “Enflasyon hızlandıkça ve tüketici bütçeleri daraldıkça, bu farklılaştırıcılar her zamankinden daha önemli hale geliyor. Domino’s mevcut koşullarda gezinmek için iyi bir konuma sahip, varlık açısından hafif, nakit üreten, esnek bir işletmedir. Bu nedenle mevcut rehberliğimizi sürdürebiliriz,” dedi.

Şirket, ilk yarıda temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara 72,5 milyon sterlin iade ederken, hisse başına 3,2 peni ara temettü ödemesi açıkladı. Kârlılığın ikinci yarı ağırlıklı olması beklenirken, ilk yarıda vergi öncesi temel kârda 9,9 milyon sterlin düşüş görüldü ve 50,9 milyon sterlin kâr edildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.