Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Domates ve Sebze Hal Fiyatında 7 Yılın Rekor Artışı Gerçekleşti

ATB, Temmuz ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi verilerinde domates ve sebzedeki rekor artış dikkat çekti. İşte detaylar;
Domates ve Sebze Hal Fiyatında 7 Yılın Rekor Artışı Gerçekleşti
HABER GİRİŞ

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerinin değişimlerini gösteren Temmuz ayı verilerini yayımladı.

Temmuz ayında endekslerdeki yıllık değişimler, miktarda domates, sebze ve meyve için son 7 yılın ortalamalarında gerçekleşirken fiyatta ise domates ve sebzede 7 yılın rekoru, meyvede üçüncü yükseklik olarak gerçekleşti.

Domates ,Sebze, Meyve Miktar ve Fiyat Endeksi
Kaynak: ATB

Temmuz ayında miktar endeksleri, domateste 37, sebzede 48 ve meyvede 102 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 575, sebzede 572 ve meyvede 615 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste yüzde 62.17, sebzede yüzde 47.31 ve meyvede ise yüzde 39.69 azaldı. Yıllık bazda geçen yılın aynı ayına göre domates yüzde 16,37’lik, sebze yüzde 28,36’lık, meyve yüzde 28,86’lık artış gösterdi.

Domateste Rekor Artış

Temmuz ayında fiyat endeksinde yıllık değişim üç grupta artış şu şekilde gerçekleşti: Domates yüzde 243,10, sebze yüzde 169,27 ve meyve yüzde 73,21.

GCM Yatırım Banner

Miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ise domateste, son dört yılın ortalamalarında seyretti. Buna karşılık fiyat endeksinde ise son dört yılın rekoru gerçekleşti.

Bir önceki aya göre Temmuz’da domates işlem fiyat endeksi, aylık yüzde 71,04 ile rekor artış gösterdi. Sebzede yüzde 60,73, meyvede yüzde 38,54 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.