Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doların Rüzgarı Adil Değeri Geride Bıraktı

Serbest piyasa koşullarına geçmesi planlanan dolara yönelik oluşan beklentileri yorumlayan ekonomist Emrah Lafçı, doların adil değerini hesapladı.
Doların Rüzgarı Adil Değeri Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Doları baskılamaktan vazgeçen yeni ekonomi kadrolarının serbest bıraktığı kurun adil seviyesine gelmesi beklenirken bu kez gereğinden fazla artış olduğuna yönelik eleştiriler gelmeye başladı. Dünya gazetesindeki köşesinde doların değerini kaleme alan ekonomist Emrah Lafçı, doların adil değerinin üzerinde işlem gördüğüne dikkat çekti.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin koltuğu devraldığı Berat Albayrak’ın yönetimde olduğu zamanları hatırlatarak, “rekabetçi kur” kavramının gündeme geldiğini söyledi.

Lafçı, “O tarihlerde TÜFE bazlı reel kur 75, ÜFE bazlıysa 80 civarındaydı. Olması gerekenin de bu olduğu yazıldı, çizildi” diyerek 80 seviyesini baz aldığı hesaplamasını şöyle paylaştı:

“En son açıklanan ÜFE bazlı reel kurumuz Mayıs 2023 tarihli ve 92,62. Referans aldığımız rakam olan 80’den yüzde13,5 daha değerli. Ayrıca bugün açıklanan veriye göre Haziran ÜFE yüzde 6,5. ABD Haziran ÜFE’yi sıfır varsayarak nominal olarak bir yüzde6.5 artış daha eklememiz gerekecek.”

Gelecek 1 Ayda Dolarda Sert Bir Artış Beklenmiyor

Seçim sonrası yaşanan kur şoklarının devamının gelme ihtimalini yorumlayan Lafçı, dolarda nominal artışın toplamda yüzde 20 olması gerektiğini belirterek, “Peki kur neymiş Mayıs sonunda 20,80 TL. yüzde 20 eklersek 24,96’ya varıyoruz. Peki dolar kaç şu anda 26 TL. Demek ki artması gerektiği kadar artmış. Buradan sonra son 1 ayda yaşadığımız şekilde sert artışlar beklememek gerekebilir” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

İhracatçılar için serbest bırakılan doların fazla fazla arttığının altını çizerek, “İhracatçının mağduriyeti giderilsin diye kur biraz serbest kalsın meselesinin sonuna gelmişiz, hatta geçmişiz bile” çıkışını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.