Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doların Haziran Getirisi Azaldı! Euro Yükselişe Geçti!

Haziran’da yatırımcısına en çok kazandıran finansal araçlarda yükseliş oldu. Borsa ve mevduat faizi ise negatif kaldı.
Doların Haziran Getirisi Azaldı! Euro Yükselişe Geçti!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını gösteren aylık verilerini yayımladı. Rapora göre 2022’nin Haziran ayında yatırımcıya en çok kazandıran yine dolar oldu.

Ancak Mayıs ayının yüzde 3,86’lık oranından yavaşlayarak yüzde 2,95 kazandırdı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yi-ÜFE) ile indirgendiğinde ise reel getiride Amerikan doları yüzde 1,20 kazandırdı.

TÜFE ile indirgendiğinde euro yüzde 2,80, külçe altın yüzde 1,65 ve DİBS yüzde 0,47 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı.

Buna karşılık, BIST 100 endeksi yüzde 0,57 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 3,64 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde euro yüzde 1,05 oranında reel getiri sağladı. Dolar ve euro dışında diğer tüm finansal araçlar ise kaybettirdi.

GCM Yatırım Banner

Kaybedenlerin başında yüzde 5,28 ile mevduat faizi (brüt) geldi. Külçe altın yüzde 0,08, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1,25, BIST 100 endeksi yüzde 2,27 oranında yatırımcılarına kaybettirdi.

Finansal Yatırım Araçları Aylık
KAYNAK: TÜİK

 

TÜFE ile indirgenen üç aylık değerlendirmede BIST 100 endeksi yüzde 4,19 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,41 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım aracı mevduat faizi (brüt) oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,75 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,20 kayba yol açtı.

Bütün Yatırım Araçları Altı Aylık Değerlendirmede Kaybettirdi!

BIST 100 endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20,07, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,22 oranıyla yatırımcısına en az kaybettiren yatırım aracı oldu.

Finansal Yatırım Araçları 6 Aylık
KAYNAK: TÜİK

6 aylık dönemde Mevduat faizi (brüt), Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 33,03, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 23,93 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık Değerlendirmede Amerikan Doları ve Altın Yüksek Kazanç Sağladı!

Amerikan doları finansal yatırım araçları yıllık olarak; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,46 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; Yİ-ÜFE ile bakıldığında yüzde 17,21 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Külte altın TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,40 getiri ile doları izledi.

Yİ-ÜFE’de de dolara benzer şekilde yüzde 17,25 kaybettirdi.

Finansal Yatırım Araçları Yıllık
KAYNAK: TÜİK

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde bütün yatırım araçlarının kaybettirdiği açıklandı. En yüksek kayıp DİBS yüzde 52,28 oranında oldu. BIST 100 endeksi yüzde 24,89, Euro yüzde 27,36 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 51,29 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Mayıs ayında yatırımcıya sadece dolar ve euro kazandırmıştı. Aylık en yüksek reel getiri, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,86 oranında dolarda, yüzde 1,61 oranında euroda gerçekleşmiş, diğer finansal araçların tümünde negatif getiri kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.