Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolarda Yükseliş Sürüyor: 17,13 Seviyesi Aşıldı

Dolar kuru haftanın üçüncü işlem gününde 17 üzerinde kalıcılık sağlarken, yukarı yönlü seyir devam ediyor.
Dolarda Yükseliş Sürüyor: 17,13 Seviyesi Aşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftaya 16,77’lerde başlayan Dolar/TL, ilk gün sakin bir çıkış ivmesi çizdi. Dünkü işlemlerde birdenbire atağa geçerek 17 kritik eşiğini aştı.

Bir hafta aranın ardından yeniden bu seviyeyi gören kur, kapanışı 16,97 liradan yaptı. Yurt içinde açıklanacak önemli bir ekonomik verinin bulunmadığı Çarşamba gününe yükselişle başlayarak, 17,1373’e kadar çıktı.

Türk Lirası Emsallerinden Negatif Ayrışıyor

Türk Lirası Emsallerinden Negatif Ayrışıyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar kuru saat 10.00’da yüzde 0,87 artışla, 17,1256 liradan işlem görüyor. Bu seviye 24 Haziran’dan bu yana kaydedilen en yüksek rakamlar olurken, haftalık artış oranı yüzde 2,50’ye çıktı.

Dolar, Türk lirası karşısında son bir ayda yüzde 3, bir yılda yüzde 97’ye yakın yükseldi. Gelişen ülke paralarının ABD doları karşısında gösterdiği performansa bakıldığında, en fazla değer kaybeden para birimi TL oldu.

Onu Güney Afrika randı, Meksika pezosu, Filipin pezosu ve Macar forinti izledi. En güçlü performans gösterenlerin başında ise sırayla Peru solü, Güney Kore wonu, Singapur doları, Brezilya reali ve Rus rublesi yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Amerikan Dolar Endeksi ise 106 değerini aşarak, son 20 yılın zirvesine yerleşti.

BDDK Kararı Sonrası Sert Düşüş Olmuştu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçen hafta TL cinsi ticari kredilerin kullanımına yönelik bir şart getirdi. Buna göre yabancı para nakdi karşılığı 15 milyon TL’nin üzerinde olan şirketlere, kredi verilmeyeceği bildirildi.

Karar iş dünyasında büyük yankı bulup, eleştirilirken aynı gün dolarda 17,38’den 16,07’ye kadar geriledi. Ancak bu düşüş kalıcı olmadı ve bir hafta geçmeden yeniden aynı seviyeleri test etmeye başladı.

KKM’de Şirketler için Düzenleme Getirildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliği’ne göre yurt içi yerleşik tüzel kişilerin kur korumalı mevduattan (KKM) yararlanabilmelerine esas olan bankada döviz tevdiat hesabı bulundurma süre sınırı Haziran sonuna kadar uzatıldı.

Daha öncesinde yurt içi yerleşik tüzel kişilerin KKM’den yararlanabilmesi için 31 Aralık 2021 ile 30 Mart 2022 tarihleri arasında bankada döviz tevdiat hesaplarının bulunması şartı aranıyordu. Bu tarih yeni düzenlemeyle 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 olarak değiştirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.