Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Veri Ajandasının Yoğun Olduğu Güne Yükselişle Başladı

Son kapanışını 17,11’den yapan dolar kuru, sanayi üretimi ve cari denge gibi önemli verilerin izleneceği güne 17,27’den başladı.
Dolar Veri Ajandasının Yoğun Olduğu Güne Yükselişle Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dolar/TL 5-6 haftadır ara vermeden devam ettirdiği yükseliş trendini, bu sabah da sürdürüyor. Geçtiğimiz Perşembe günü 17,44 ile 18,40 rekoru sonrası en yüksek seviyeyi gören kur, aynı gün 16,76’ya geriledi.

Cuma günü inişli çıkışlı bir grafik çizdikten sonra, kapanışı 17,11’den yaptı. Nisan ayına ait cari denge, ciro ve perakende satış endeksleri ile sanayi verilerinin açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe ise bu seviyenin üzerinden başladı.

Dolar Kuru 17,27’den İşlem Görüyor

Dolar Kuru 17,27’den İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Cuma günü oldukça dalgalı bir grafik çizen dolar, son bir hafta içinde yüzde 4’ten fazla artış gösterdi. Mayıs ayının başında 14,80 seviyesinde olan dolar, bir ayda 3 liraya yakın artarak, aylık bazda yüzde 12 yükselmiş oldu. Yatırımcısına yıllık getirisi ise yüzde 106’a yaklaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ise Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,86 ile en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal araç oldu.

İngiliz Standard Chartered Bank 2022 yıl sonu dolar kuru tahminini 12 liradan 20’ye, HSBC bankası 16,5’ten 17,5’e yükseltirken, Unicredit’in tahmini 18 olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre yıl sonu kur tahminini 16,85’ten 17,57’ye çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankaları faiz artırımına giderken, Türkiye’nin yüksek enflasyon ve kura rağmen faz artırımı yapmamasının ekonomiye güveni zedelediğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.