Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar/TL’de 2024 için Beklentiler Ne? Sıcak Para Gelecek mi?

Ekonomist Barış Soydan, Türkiye ekonomisi için yapılan analizleri, dolar/TL ile euro/TL için beklentileri değerlendirdi. Tahminler ne? Hangisi gerçekçi? İşte detaylar;
Dolar/TL’de 2024 için Beklentiler Ne? Sıcak Para Gelecek mi?
HABER GİRİŞ

Ekonomik anlamda oldukça hareketli bir yıl geride kalırken Türk lirasının 2024’te nasıl bir konumda olacağı, vatandaşların ve yurt içi piyasaların odağına yerleşmiş durumda. Bu çerçevede dünyanın önde gelen bankalarından ve şirketlerinden Türk lirası için analizler paylaşılmaya devam ediyor.

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan Ekonomist Barış Soydan, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmeleri ve analizleri ele aldı.

Soydan, İngiltere merkezli banka olan Barclays’ın analizini paylaştı. Barclays’a göre dolar/TL 2024’ün ilk çeyreğinde 33,2, ikinci çeyreğinde 37, üçüncü çeyreğinde 41, 2024’ün sonunda ise 43,80 seviyesine çıkacak. Euro/TL’nin sırasıyla aynı dönemlerde 31,5, 34,8, 39,2, 44,2 ve 47,7’ye yükselmesini bekliyor.

13 Aralık saat 13.50 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,2 artışla 29,06’dan işlem görüyor. Euro/TL ise 31,34 seviyesinde yatay seyrediyor.

Deutsche Bank TL Analizi

Ekonomist, Deutsche Bank’ın Türk lirası için iyimser kategoride yer aldığını belirtti. Bankanın 2024’teki yerel seçimlerden sonra mevcut ekonomi politikalarının devamına bağlı olarak Türkiye’ye ciddi bir sıcak para akışı beklediğini ifade etti. Soydan, bankanın Türk lirası cinsi tahvillerin dünyanın en gözde yatırım enstrümanlarından biri olacağına yönelik açıklamalarına dikkat çekti ve bunun iyimser bir öngörü olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Deutsche Bank analistleri, 2024’ün sonunda enflasyonun yüzde 41,1 seviyesinde olmasını, dolar/TL’nin ise 38 TL seviyesine çıkmasını bekliyor. Bankaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirmek amacıyla döviz almasaydı dolar daha düşük seviyelerde kalacaktı.

Barış Soydan, söz konusu senaryolardan hangisinin gerçekleşeceğini bilmenin mümkün olmadığını, asıl meselenin sıcak paranın gelip gelmemesi olduğunu vurguladı.

Yabancılar Kanıt İstiyor

Soydan, Bloomberg tarafından yapılan haberde Medley Global Advisors analistlerinden Nick Stadtmiller’in ifadelerine dikkat çekti. Söz konusu haberde yer alan bilgilere göre analist, Türkiye’de ekonomi politikalarında geçmişte birçok kez U dönüşü yapıldığını, mevcut durumda bunun tekrarlanmaması için daha fazla kanıta ve zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Erdoğan Faiz İndirimi İsteyecek”

Ekonomist, yabancı yatırımcıların bekle-gör pozisyonunu sürdürdüğünü ve “Acaba Mehmet Şimşek’in uyguladığı politikalar kalıcı mı? şeklinde düşünüldüğünü ifade etti. Soydan, “2024’ün bir noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimlerine başlanmasını isteyeceğini düşünüyorum.” dedi. Bu nedenle 2024’te Türkiye için beklenen sıcak paranın gelmeyeceğini savundu.

Bu çerçevede büyük olasılıkla Barclays tarafından yapılan dolar/TL analizinin doğru çıkacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.