Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Güç Kaybederken FED’in Sürpriziyle Kartlar Değişebilir

Dolar gücünü kaybederken FED'in duruşunda değişiklik olabileceği tahmin ediliyor. Gözler istihdam ve enflasyona çevrilirken Aralık'ta 5. kez 75 baz puan gelir mi?
Dolar Güç Kaybederken FED’in Sürpriziyle Kartlar Değişebilir
HABER GİRİŞ

ABD dolar endeksi (DXY), geçen haftalarda açıklanan beklenti altı enflasyon verileriyle yönünü aşağıya çevirdi. Eylül sonunda denediği 114,78’lik 20 yılın rekorundan uzaklaşan DXY, enflasyonun açıklandığı 10 Kasım’da 111 iken 15 Kasım’daki üretici enflasyonuyla kayıplarını artırdı.

Tüketici cephesine benzer şekilde üretici tarafından da tahminlerin altında enflasyon verileri gelirken DXY, 115,35 ile 3 ayın dibine vurdu. Buradan sonra ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinden gelen şahin mesajlarla hafif yükselirken 108 üzerine çıkamadı. Dün akşam yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarıyla ise yeniden 3 ayın zayıf seviyelerine döndü.

Bu arada küresel seyirden bağımsız hareket eden dolar/TL kuru, yataylığını koruyor. Yurt içinde bugün açıklanacak Merkez Bankası kararının seyri değiştirip değiştirmeyeceği bekleniyor.

Dünkü seansta 106,03 – 107,22 aralığında hareket eden dolar, bugüne 105,99 ile başlayıp 106’yı denese de burada dirençle karşılaştı.
DXY 3 Ayın Dibinde
Kaynak: MarketWatch

Ardından yönünü aşağıya çevirip 105,63’e kadar geriledi. 2022’yi rallilerle geçiren dolarda seyir karışırken son veriler DXY’nin bir ayda yüzde 4,5 değer kaybettiğini gösteriyor.

Yılın büyük bölümü boyunca şahin FED duruşundan destek alan dolar, değişen görünümle birlikte kazançlarını geri veriyor. Son FOMC tutanakları da politika yapıcıların önemli bir çoğunluğunun yakında faiz artırımlarının hızını düşürmenin uygunluğu konusunda hemfikir olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Piyasa artık FED’in Aralık ayında 50 baz puanlık artırımını kesin olarak desteklese de doların majör paralar karşısında düşüşü ve Hazine getirilerindeki gerileme, FED’in enflasyonla mücadelede görmek istediği şeyin tam tersi olarak belirtildi.

ING Ekonomisti James Knightley, dün yayımladığı notta ABD verilerinin esnekliği kanıtlanmasıyla birlikte, Fed’in söyleminin daha da sertleşmesi gerekebileceğini savundu.

Dün açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları gibi verilere atıfta bulunan Knightley, şöyle devam etti:

“Bu haftaki tüm veriler muhtemelen 14 Aralık’taki Federal Rezerv politika toplantısı için pek bir şey ifade etmiyor. Bunun yerine, tüm gözler önümüzdeki Cuma günkü istihdam raporunda ve 13 Aralık Kasım TÜFE yayınında olacak.”

Knightley’e göre FED dilinin önümüzdeki hafta daha da agresif hale gelmesi ve daha yüksek terminal faiz oranlarından bahsetmesi şaşırtıcı olmayacak. Daha şahin üyelerin, piyasanın mesajı almasını sağlamak için Aralık ayında potansiyel beşinci ardışık 75 baz puanlık artışın kapısını aralayabileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın