Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Hazine Tahvilleri ile Beraber Düşüşünü Sürdürüyor

Dolar endeksi güçlü rallisinin ardından geri çekilirken, bu durum euroda rahatlama getirdi. Detaylı veriler haberde…
Dolar Endeksi Hazine Tahvilleri ile Beraber Düşüşünü Sürdürüyor
Yorum

ABD Hazine tahvillerinin son dönemdeki yükselişi durmuş görünüyor. Bu geri çekilme dolar endeksinde (DXY) düşüş ve hisse senetlerinde rahatlama getirdi. DXY an itibarıyla 111 seviyesine kadar geri çekilmiş durumda. Euro ise son yılların en düşük seviyelerinden toparlandı.

Avustralya doları da odaktaydı ve ülkenin merkez bankasının beklenenden daha küçük bir faiz artırımıyla piyasaları şaşırtmasının ardından değer kaybetti. Euro, 26 Eylül’de 20 yılın en düşük seviyesi olan 0.9528’in görülmesinin ardından toparlanmasını sürdürüyor ve 0.9914 dolara kadar çıktı.

İngiliz devlet tahvillerindeki geri çekilme de sterlin için bir rahatlama getirdi. İngiltere Merkez Bankası uzun vadeli altınları satın alma konusundaki istekliliğini yineledi.

Dolar endeksi grafiği
Kaynak: TradingView

MUFG analistleri müşterilere verdikleri notta, “ABD dolarının geri çekilmesi, Hazine getirilerindeki keskin bir düzeltme ile aynı zamana denk geldi. İki hareket riskli varlıklar için çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama getirdi.” ifadelerine yer verdi.

Dolar endeksi geçen hafta 114.78’e kadar yükselmişti. Geçen zaman içerisinde kayıplar yüzde 3’ün üzerine çıktı. MUFG, dolar ve getirilerdeki hareketlerin bazı piyasa katılımcılarının Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığına dair beklenti içerisinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Açıklamada, “Fed’in gelecek yıl için nihai politika faizi için piyasa beklentileri yaklaşık yüzde 4,75’ten yüzde 4,39’a düştü” ifadeleri yer aldı. Federal Rezerv oranları agresif bir şekilde yükseltirken ABD getirilerindeki amansız yükseliş, doların son zamanlardaki kazanımlarının arkasındaki faktörlerden biri oldu.

Asya ve Avrupa’daki hisseler de, ABD’deki gecelik kazanımların ardından iyileşen hissiyatla paralel olarak yükselişler görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%