Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ve Covid Vurgusuyla USD/CNY Tahmini 6,30’a Yükseltildi

Amerikan dolar endeksindeki yükseliş sürerken ve hem ABD hem Avrupa'da vakalar kontrol altına alınamamışken USD/CNY için yıl sonu tahmini yükseltildi.
Dolar Endeksi ve Covid Vurgusuyla USD/CNY Tahmini 6,30’a Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden’ın aşı ve teşvik açıklamalarıyla dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma beklentileri artıyor. Bu durumda gözler, ABD’nin süper rakibi Çin’e çevriliyor. ING tarafından yayımlanan son ekonomik tahminde döviz kuru reformuna atıfla USD/CNY tahminleri revize edildi.

Ekim 2020’den bu yana Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) günlük sabitleme mekanizmasındaki döngü karşıtı faktörü ortadan kaldırarak döviz kurunu serbestleştirdiği hatırlatıldı. Anakara Çin’de günlük sabitleme döviz kuru hala her işlem gününün sabahı açıklansa da sabitlemenin şeffaflığının arttığı eklendi.

Nota göre piyasa o zamandan beri dolar endeksinin yönünü ve ivmesini izleyerek USD/CNY sabitlemesine alıştı.
USD CNY 2021 Tahmini
Kaynak: MarketWatch

Bu değişikliği yaparken, PBOC ve piyasa daha yüksek yuan oynaklığıyla karşı karşıya kalıyor. Çok daha büyük sermaye girişlerine veya çıkışlarına işaret eden beklenmedik haberler veya veriler olduğunda, paritedeki hareketlerin özellikle tahmin edilemez olacağı aktarıldı.

Yine de merkez bankasının bu öngörülebilirlik eksikliği için planı varsa ve sınır ötesi sermaye akışlarının Çin’de oldukça istikrarlı olduğuna inanıyorsa (nota göre Çin’de sermaye istikrarlı) bu risk hakkında fazla endişelenmeyebileceği kaydedildi.

2021’de faiz reformu yapılmasını bekleyen ING, hükümetin emlak sektöründe kaldıraç kaldıran reformu derinleştirmesine de vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Sonuçta USD/CNY artık dolar endeksine artan şekilde tepki verirken ve Covid henüz ABD ile Avrupa’da kontrol altında olmadığından 2021 sonu itibarıyla USD/CNY tahminini 6,20’den 6,30’a revize etti. Dolar güçlenirse tahmini daha da revize edebileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.