Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ABD’deki Temerrüt Riski ile 6 Haftanın Zirvesinde

ABD borcunun temerrüde düşmesine dair risklerin ortasında dolar endeksi kazancını artırmaya devam ediyor. Ayrıntılar şöyle...
Dolar Endeksi ABD’deki Temerrüt Riski ile 6 Haftanın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dolar Endeksi, ülkenin borcunun temerrüde düşmesi riskinin ortasında güvenli liman durumundan faydalanıyor ve yatırımcıların güçlü tüketici harcama verilerinin ardından yükseliyor. Yükselişte ayrıca FED cephesinde faiz indirimine ilişkin tahminlerdeki değişiklik etkili oluyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve kıdemli kongre üyesi Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, ABD borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya yaklaştılar, ancak henüz kesinleşmiş bir şey yok. Biden, herhangi bir temerrüdün ekonomiyi resesyona sokacağını söyledi, ancak yatırımcılar bunun küresel çapta olumsuz olacağından çekiniyor.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Dolar endeksi bu gelişmeler ışığında 103 puana kadar çıktı ve altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Rabobank stratejisti Jane Foley, “Dünyanın bir numaralı ekonomisine ezici bir darbe, küresel ekonomide olumsuz şok dalgalarına neden olabilir ve risk iştahını azaltabilir. Bu da doları güvenli bir liman haline getirir” açıklamasını yaptı.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, faiz indirimlerinden bahsetmek için çok erken olduğunu söyledi ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, inatçı enflasyon karşısında faizlerin merkez bankasının sabit kalabileceği bir noktada henüz olmadığını söyledi.

Commonwealth Bank of Australia stratejisti Joe Capurso, “Piyasalar faiz indirimi fiyatlarını kaldırmaya devam ederken dolarda biraz daha ılımlı artışlar bekliyoruz” Engel yüksek olsa da bu yıl bir faiz artışı mümkün.” notunu düştü.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv’in bir sonraki toplantısı 14 Haziran’da gerçekleştirecek. Toplantıda faizlerin sabit bırakılmasına yüksek ihtimal dahilinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.