Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ABD İstihdam Verisi Öncesi Bir Ayın Zirvesine Yaklaştı

Dolar endeksi dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı ve bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde kazancını artırıyor.
Dolar Endeksi ABD İstihdam Verisi Öncesi Bir Ayın Zirvesine Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Dolar haftanın son işlem günü, ABD’de açıklanan ekonomik veriler ile Federal Rezerv’i agresif faiz artırım yolunda tutabilecek sıkı işgücü piyasasına işaret etmesinin ardından neredeyse bir ayın zirvesi yakınına yükseldi.

ADP özel istihdamı geçen ay 235.000 artışla 150.000 olan beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti. Diğer yandan işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta üç ayın en düşük seviyesine düşerken, işten çıkarmalar Aralık ayında yüzde 43 düştü.

İş gücü piyasasından gelen veriler, dolar endeksinin kazancını artırdı. Dolar 105.2 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Endeks, Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 1,6’dan fazla haftalık kazanç yolunda ilerliyordu.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

ANZ’de Asya araştırma başkanı Khoon Goh. değerlendirmesinde teknoloji sektöründeki iş kayıplarıyla ilgili tüm anekdotların henüz genel istihdam verilerine yansıtılmadığını söyledi. Bunun bazı alanlarda zayıflık olsa da ekonominin diğer bölümlerinden işçiler için hala güçlü bir talep olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Çoğu majör para birimi, yükselen doların onları bir önceki seansta birkaç haftanın en düşük seviyelerine düşürmesinin ardından Cuma günü kayıplarını korudu. Sterlin altı haftanın en düşük seviyesi olan 1.1873 dolara düştü ve 1.1920 dolara geri çıktı.

GCM Yatırım Banner

Euro, bir önceki seansta da yüzde 0.8 düşerek üç haftanın dip seviyesi olan 1.0515 dolara ulaştıktan sonra 1.0522 dolara yükseldi. Bugün de dolar endeksinin hareketinde belirleyici rol oynayacak veriler açıklanacak. ABD’de tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri takip edilecek. Bu

Tarım dışı istihdamın 200 bin olarak gerçekleşmesi beklenirken, işsizlik oranındaki beklenti ise yüzde 3,7 seviyesinde. İstihdamda beklentilerin üzerinde açıklanan bir rakam, dolar endeksindeki kazançları artırabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.