Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi AMB Etkisiyle Düşerken İyimser ABD Verisiyle Toparlanmaya Yöneldi

Avrupa Merkez Bankası etkisiyle sert düşen dolar endeksi, sonrasında iyimser haftalık işsizlik maaşı başvurularıyla kayıplarını telafiye yöneldi.
Dolar Endeksi AMB Etkisiyle Düşerken İyimser ABD Verisiyle Toparlanmaya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Önceki seansta 92,86 ile 2 haftanın yükseğini test eden ABD dolar endeksi (DXY), Avrupa Merkez Bankası sonrası düştü. 92,46’ya kadar gerileyen DXY, Avrupa Merkez Bankası açıklamalarıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda hayal kırıklığı yaratan istihdam raporunun FED’in daralma çizelgesindeki olası etkileri, dolarda satıcılı seyri destekledi.

Dün en son 92,65’te işlem gören dolar endeksi, odakta Avrupa Merkez Bankası’nın olduğu güne 92,71 ile başladı.
ABD Dolar Endeksi 9 Eylül
Kaynak: MarketWatch

Faizin yüzde 0’da bırakıldığı toplantı sonrası 92,46’ya kadar gerileyip sonrasında kayıplarını telafiye yöneldi. TSİ 15.48’de iyimser haftalık işsizlik maaşı başvurularının etkisiyle kaybını yüzde 0,10’a düşürdü.

Son veriler ışığında dolar endeksinin 5 günlük getirisi yüzde 0,30’a inerken bir yılda yüzde 0,90 düştü.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası varlık alımlarının hızını yavaşlatacağını, ancak toplam teşvik tutarını değiştirmediğini ve en azından Mart 2022sonuna kadar veya koronavirüs kriz aşaması bitene kadar desteği sürdüreceğini söyledi.

İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı, 4 Eylül’de sona eren haftada 310 bin ile yeni bir pandemi düşük seviyesine geriledi ve 335 bin olan piyasa tahminlerinden iyi geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu