Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Boğalarına İyi Haber: Enflasyon, Gücü Azaltamayacak

Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD enflasyona odaklandı. Dolar endeksinin yeni rekor kırıp kırmayacağı merak edilirken boğaları sevindirecek haber geldi!
Dolar Boğalarına İyi Haber: Enflasyon, Gücü Azaltamayacak
HABER GİRİŞ

Bugün Türkiye saatiyle 15.30’da açıklanacak ABD enflasyonu için nefesler tutuldu. Ağustos’ta yüzde 8,3 ile tahminlerin üzerinde gelen enflasyon, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yönü için kritik önem taşıyor.

Medyan tahmin, Eylül’de enflasyonun yüzde 8,1’e gerileyeceği yönündeyken FED yetkililerinden fiyat artışlarıyla istikrarlı mücadele mesajı geliyor. Son olarak FED Üyesi Michelle W. Bowman da diğer yetkililere paralel şekilde enflasyon düşene kadar faiz artışının masada olduğunu söyledi.

Bu arada dün açıklanan ABD üretici enflasyonun Eylül’de beklenti üstü artması FED için sıkılaşma tahminlerini artırdı. Bu yıl FED’in faiz artırımlarıyla üst üste yeni rekorlar kıran dolar endeksi de enflasyon bekleyişinde.

Dolarda Enflasyon Öncesi Sessizlik!

Dolarda Enflasyon Öncesi Sessizlik!
KAYNAK: MarketWatch

Eylül sonunda 114,78 ile 20 yılın zirvesini yineleyen ABD dolar endeksi (DXY), buradan sonra ralliye ara verdi. Geçen hafta 110,06’ya kadar indikten sonra buradan aldığı destekle yeniden yükselişe geçti.

Dün 113,59’a kadar çıkan DXY, 113,3’te kapandıktan sonra enflasyon gününe sakin başladı. Yazıma kadar 113,08-113,37 dar aralığında seyreden dolar endeksi, güçlü bir tüketici fiyat endeksi okumasıyla sıçrama yapabilir.

GCM Yatırım Banner

Dolar Hiçbir Şekilde Gücünü Kaybetmeyecek!

ING uzmanlarının bugünkü notuna göre bugünün enflasyon verisi yine önemli bir piyasa tetikleyicisi olmalı. Aynı zamanda, dün gece yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları şahin mesajlar veriyor.

Notta bugün tüm gözlerin, geçen ay tahvilleri ezen ve doları yükselten yüzde 0,6’lık aylık çekirdek okumasında olacağı aktarıldı.

Beklenti aylık bazda yüzde 0,4 iken ve oranın yıllık bazda yüzde 6,5 ile döngünün en yükseğine çıkması. Aynı zamanda zayıf bir enflasyon okumasının bile dolardaki gücü silemeyeceği düşünülüyor.

Uzmanların yorumu şöyle:

“Herhangi beklenti altı bir rakam, doların kısa süreliğine düşüşünü görebilirken, bunun Fed’in Kasım ayı başında faizi 75 baz puan artıracağı ve dolardaki zayıflığın geçici olacağı beklentilerini değiştireceğinden şüpheliyiz. Beklenti üstü bir rakam ise, doları en yüksek seviyelerine geri göndermeli ve hem Hazine tahvillerini hem de küresel hisse senedi piyasalarını batırmalıdır.”

Sonuç olarak dolar endeksinin yumuşak bir enflasyon raporuyla 111-112 alanına dönerek sınırlı kayıplar verebileceği, yüksek bir okumayla ise 115’i test edebileceği
öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın