Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Üretici Enflasyonu Eylül’de Beklenti Üstü Arttı

FED enflasyonla agresif mücadelesini sürdürürken piyasaların beklediği verilerden ilki yayımlandı. Üretici enflasyonu Eylül'de ne oldu?
ABD’de Üretici Enflasyonu Eylül’de Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED), enflasyonla mücadelesi konusunda haftanın izlenen verilerinden ilki açıklandı. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu raporuna göre üretici fiyat endeksi (ÜFE), Eylül’de aylık bazda yüzde 0,4 arttı.

Beklenti yüzde 0,2 artış yönündeydi.

Temmuz’da önceki aya göre beklenmedik şekilde düşüş gösteren ÜFE, Ağustos’ta yüzde 0,1 düşüşle tahminlere uyumlu gerçekleşmişti. Üretici enflasyonu iki yıldan uzun süre sonra ilk kez ardışık ikinci ayında gerilemişti.

Eylül’de fiyat artışları yeniden yukarı yönlü seyretti.
ABD Üretici Fiyatları
KAYNAK: ABD İşçi İstatistikleri Bürosu

Aylık okumada olduğu gibi yıllık bazda da beklenti aşıldı. ÜFE, yüzde 8,4 artış tahmininin hafif üzerinde yüzde 8,5 arttı.

Hizmet maliyeti yüzde 0,6 artarken, konaklama hizmetleri fiyatları yüzde 6,4 arttı. Eylül’de gıda ve alkol perakendeciliği, portföy yönetimi, makine ve araç toptancılığı, petrol ve gaz kuyusu sondaj hizmetleri ve hastanede yatan hasta bakımı endeksleri de yükseldi.

Malların maliyeti yüzde 0,4 artarken, gıda fiyatları yüzde 1,2 arttı. Dizel yakıt, konut doğalgazı, tavuk yumurtası, ev ısıtma yağı ve domuz eti fiyatları da yükselirken benzin endeksinde yüzde 2 düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu