Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Yine Düştü!

ABD’de enflasyon ateşi dinmezken beklenen üretici fiyat endeksi raporu yayımlandı. Üretici enflasyonu FED beklentilerini yine mi değiştirdi? Detaylar haberde...
ABD’de Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Yine Düştü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün açıklanan beklenti üstü rakamların ardından gözler bugünkü üretici fiyat enflasyonuna çevrilmişti. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) beklenen raporu açıkladı.

Temmuz’da önceki aya göre beklenmedik şekilde düşüş gösteren üretici fiyat endeksi (ÜFE), Ağustos’ta yüzde 0,1 düşüşle tahminlere paralel gerçekleşti. Böylelikle üretici enflasyonu iki yıldan uzun süre sonra ilk kez ardışık ikinci ayında gerilemiş oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre de gerileme kaydedildi. Temmuz’daki yıllık yüzde 9,8’den yüzde 8,7’ye indi.

Çekirdek ÜFE ise tahminlerden yüksek geldi. Rakam, aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 7,3 artışa işaret etti. Yine de yüzde 7,3, geçen Ekim’den bu yana en düşük okuma oldu.

ABD’de Fiyat Artışlarına İlişkin Endişeler Dinecek mi?

Ağustos enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından bugünkü rakamlar, fiyat artışlarına ilişkin endişeleri yatıştıracak nitelikte geldi.

GCM Yatırım Banner

Nitekim dün piyasalarda yankılanan tüketici enflasyonun ardından FED’in faiz artırımına ilişkin beklentiler değişmişti. Bu durum dünyanın en büyük ekonomisinde resesyon korkularını artırırken borsada 2020 sonrası en sert düşüşler kaydedildi.

Üretici enflasyonu, tırmanan FED ve resesyon tehditlerini bir nebze de olsa yatıştırdı. Ağustos’ta mal fiyatları yüzde 1,2 düştü. Buna benzin maliyetindeki yüzde 12,7’lik gerileme öncülük etti.

Dizel yakıt, jet yakıtı, tavuk yumurtası, birincil temel organik kimyasallar ve ev ısıtma yağı fiyatlarında da azalma kaydedildi. Buna karşılık hizmet fiyatları, temel olarak yakıt ve madeni yağ perakendeciliği marjları nedeniyle yüzde 0,4 ile ardışık 4. ayında arttı.

Neticede üretici fiyat endeksindeki gerileme, FED’in gelecek haftaki toplantısına yönelik tahminleri yeniden gündeme getirdi. Birçok kişi Ağustos enflasyonunun ardından ortaya çıkan 100 baz puan olasılığının silindiğini söyledi.

Örneğin Bleakley Advisory Group’un Baş Yatırım Yetkilisi Peter Boockvar, FED’in gelecek hafta 100 baz puan artırma şansının olmadığını söyledi. 75 baz puan artırım savunucuları yeniden atağa geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.