Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar 30 Lirayı Aştı! Bir Sonraki Seviye Ne Olacak?

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, bugün 30 lirayı aşan dolar kuru için yıl sonu tahminlerini yukarı yönde revize etti. İşte dolar için yeni beklenti.
Dolar 30 Lirayı Aştı! Bir Sonraki Seviye Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Dolar kuru 2024 yılına fırtına gibi başladı. Türk lirası karşısında istikrarlı ve sakin bir yükseliş gösteren dolar, bugün 30 liranın üzerine çıktı. 30,0115 ile tüm zamanların zirvesini kaydeden USD/TRY, saat 13.30 itibarıyla yüzde 0,15 artıda 30,0071’den işlem görüyor.

Gelişmekte olan ülke paralarının dolar karşısında gösterdiği performansa bakıldığında en zayıf seyreden Macar forinti olurken, onu Polonya zlotisi, Meksika pezosu ve Türk lirası takip etti.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, 30 lirayı aşan dolar kuru için tahminlerini yükseltti. Saad Sıddiqui ve Fatih Akçelik gibi stratejistler tarafından hazırlanan rapora göre kurumun 2024 yıl sonu dolar beklentisi 34 liradan 36 liraya çıkarıldı.

Dolar 30 Lirayı Aştı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Pozitif reel getiriler ve ucuz değerlemelerin, Türk lirası için reel olarak değer kazanma potansiyeli argümanını ortaya koyduğu fakat bunun dezenflasyon sürecine devam edilmesine bağlı olduğu ifade edildi.

Türkiye’de ekonomi yönetiminin politika hedeflerinin ve şu ana kadar uygulanan adımların cesaret verici olduğu belirtilirken, ilk kazanımların konsolidasyonu ve sağlamlaştırılması için yatırımcıların enflasyonun sürekli bir düşüş yolunda olduğuna dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Türk lirasında son aylarda meydana gelen değer kaybı trendinin, rezerv biriktirme ve nominal kur performansı arasında ödünleşim olduğuna işaret ettiği, kısa vadede bu tremdin yerel para birimine girişleri engellediği söylendi.

Aynı zamanda dezenflasyon süreci için de zorluk oluşturduğunu belirtildi. Açıklamada, “Ancak yatırımcılar için bu değer kaybı vadeli işlemlerde fiyatlananın altında olduğu sürece, ki önümüzdeki aylarda da öyle olacağını düşünüyoruz, TL yine de makul toplam getiri imkanı sunuyor.” şeklinde değerlendirmeye yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın