Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar 2024’te Ne Kadar Olacak? İşte Cevabı

HSBC, ABD dolarının Türk lirası karşısında bu yıl geleceği seviyeyi açıklayarak, genel beklentilerini paylaştı. Detaylar haberde...
Dolar 2024’te Ne Kadar Olacak? İşte Cevabı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılında yüzde 60’a yakın artış gösteren Dolar/TL yeni yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Bu sabah 29,86 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Saat 13.36 itibarıyla ilse 29,75 liradan işlem görüyor.

HSBC’den ise zirveyi gören dolar kuru için yeni bir tahmin geldi. Banka, sıkı parasal şartların ekonomiyi kredi kanalları yolu ile etkilemeye başladığını, kredi büyümesinin yavaşlamasının, iç talebin zayıflamasının ve cari açığın daha küçük hale gelmesinin Türk Lirası’nı daha az kırılgan hale getireceğini açıkladı.

TL’nin Değer Kaybı 3 Kanal Üzerinden Sınırlandırılmalı

“Türk Lirası için Yeni Dönem” başlıklı raporda, döviz arz ve talebi arasındaki dengesizliğin 2024 yılında devam edeceği düşünülüyor. Önümüzdeki aylarda Türk lirasının değer kaybının üç kanal üzerinden sınırlandırılması gerektiği belirtilirken, bunlar şu şekilde sıralandı:

1- Destekleyici Döviz Taşımacılığı: Merkez Bankası’nın yüklemeli faiz artışları nedeniyle taşıma dinamiklerinin liranın lehine döndüğü belirtildi. Kısmen döviz regülasyonu nedeniyle döviz ima edilen getirilerin oynak kaldığı fakat geleneksel para politikası sıkılaştırması yoluyla carry restorasyonunun, FX carry işlemleri için daha destekleyici bir ortam sunduğu ifade edildi.

2-Daha Az Negatif Reel Faizler Dolarizasyonu Sınırlar: Merkez Bankası’nın şahin pivotu ile mevduat faizlerinin arttığı, reel olarak bu mevduatların getirisinin hala negatif olduğu fakat dinamik para birimi için açıkça daha olumlu bir sürece girildiği aktarıldı. Döviz korumalı mevduatların azaldığı, lira cinsi mevduatların cazibesinin bu yıl daha da artabileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

3- Destekleyici Makro Nabız: Üçüncü maddede ise sıkı parasal koşulların ekonomiyi kredi kanalı üzerinden desteklemeye başladığı belirtildi. Kredi döngüsünün genellikle enflasyon ve cari hesap döngüleriyle ilişkilendirildiği, kredi büyümesi yavaşlarken, iç talebin daha zayıf ve cari açığın daha küçük olmasının muhtemel olduğu ve bu sürecin lirayı daha az kırılgan hale getirebileceği kaydedildi.

Tüm bu sayılan gerekçeler doğrultusunda Dolar/TL’nin bu yılın sonuna kadar yavaş bir şekilde artması ve 33,00 seviyesine çıkması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın