Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar 200 Bp’lik Faiz Artışıyla Birlikte 7,55’e Sert Geriledi

Merkez Bankası yılın son kurul toplantısını yaptı. Ekonomistlerin beklediği gibi faiz artışı kararı geldi. Açıklama sonrasında dolarda keskin bir düşüş oldu.
Dolar 200 Bp’lik Faiz Artışıyla Birlikte 7,55’e Sert Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 24 Aralık toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak %15’ten %17’ye yükseltti. Piyasanın beklentisinin de üzerinde gelen faiz artışı sonrasında dolar sert geriledi.

Naci Ağbal‘ın başkanlığında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında enflasyon vurgusuyla faiz artışı kararı alındı.

TCMB 24 Aralık PPK KararıYapılan açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam ettiği, buna karşın son çeyreğe ilişkin göstergelerin ekonomik faaliyetlerde toparlanmayı işaret ettiği belirtildi.

Virüs vakalarının artması nedeniyle getirilen kısıtlamaların en çok hizmet sektörünü etkilediği, bunun da genel olarak iktisadi faaliyetlerde kısa vadeli belirsizlikleri artırdığı yorumlandı.

Enflasyonu etkileyen tüm unsurların yakından takip edilerek kalıcı düşüş ve finansal istikrar sağlanana kadar parasal duruşun sıkılığının devam edeceği açıklandı.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı bir şekilde oluşturulması, ülke risk biriminin düşürülmesi, döviz rezervlerinin artması, ters para ikamesinin başlaması ve finansman maliyetlerinin gerilemesi yoluyla atılacak tüm adımların makroekonomik istikrarı olumlu etkileyeceğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner
Dolar %17’ye çıkarılan faiz oranı açıklamasıyla birlikte 7,55 TL’ye geriledi.
Dolar Faiz Açıklamasıyla 7,55'e Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Güne sakin başlayan dolar, Merkez Bankası açıklamasını beklerken 7,64 seviyelerinde seyrediyordu. Ekonomistler 2020’nin son toplantısında politika faiz oranında 150 baz puanlık artış öngörüyordu. Fakat TCMB’nin açıkladığı 200 bp’lik artış, anketlere göre en yüksek oranı bekleyenlerin tahmin ettiği gibi geldi.

Karar sonrasında dolarda keskin bir düşüş yaşandı. 7,55 liraya inen kur, sonrasında yönün yukarı çevirdi. Saat 14.20’de 7,58 liradan işlem görüyor. Türk lirası ABD doları karşısında %0,81 artışla en fazla değer kazanan gelişen ülke parası konumunda. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 9,26’dan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.