Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolandırıcılara Dur Demek için e-Devlet’e Yeni Hizmet Eklendi

Depremzedeler için yapılacak nakdi yardımlarda dolandırıcılara fırsat vermemek için harekete geçildi. Kan bağışı ve nakdi yardımlar için iki hizmet oluşturuldu.
Dolandırıcılara Dur Demek için e-Devlet’e Yeni Hizmet Eklendi
Yorum

Türkiye’nin nefesini tuttuğu deprem felaketinde enkaz altında kalan vatandaşları çıkarmak için çalışmalar sürerken, depremzedeler insani ihtiyaçları için yardım bekliyor. Ulusal ve uluslararası yardımlar deprem bölgelerine gelirken, yardım yapılacak kanallara ilişkin kargaşa ortamı da doğdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılay gibi resmi kurumların yanı sıra Ahbap gibi sivil toplum kuruluşlarına da üç gündür yardımlar geliyor.

Ancak kargaşa ortamından faydalanmak isteyen fırsatçıların, sahte yardım siteleri üzerinden hırsızlık yaptığına ilişkin haberle gündeme geldi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dolandırıcılara ortam oluşturmamak ve yardımların hızlı ve güvenilir bir şekilde yürütülmesi için e-Devlet’te iki yeni hizmet oluşturma kararı aldı.

En Yakın Kan Bağış Merkezi Hizmeti Oluşturuldu

Hizmetlerden birinde, depremzedeler için kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden en yakın kan bağış merkezini görebilecek.

E-Devlet’in “en yakın kan bağış merkezi” hizmeti vasıtasıyla Türk Kızılay’ın en yakın noktasına ait adres, telefon ve çalışma saati bilgileri sunulacak.

Harita üzerinden verilen bilgilerde, kan bağış noktası için yol tarifi verilecek.

Deprem Bağış Kampanyası Hizmeti Oluşturuldu

Diğer hizmette ise afet bölgelerine nakdi yardım yapmak isteyenler e-Devlet’ten kredi kartıyla bağış yapabilecek.

Bağışların güvenli bir şekilde yapılabilmesi için AFAD’a ve Kızılay’a yapılacak iki farklı “deprem bağış kampanyası” hizmetiyle kredi kartları üzerinden bağışlar alınacak.

Söz konusu hizmetlerde en yakın kan bağışı merkezi için verilen link, “ddo.link/kan-bagis” olurken; AFAD deprem bağış kampanyasına “ddo.link/deprem-bagis” Türk Kızılay deprem bağış kampanyasına ise “ddo.link/kizilay-bagis” üzerinden giriş yapılabilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu