Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doktor Kıyamet Türkiye’yi İşaret Etti: Yatırım için Cazip

The Gloom, Boom&Doom Report'un yayıncısı ve editörü Faber, gelişmekte olan ekonomilere yönelik yatırımlar için Türkiye’nin görünümünü değerlendirdi.
Doktor Kıyamet Türkiye’yi İşaret Etti: Yatırım için Cazip
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kriz tahminleri sebebiyle Doktor Kıyamet lakabını alan yatırımcı Marc Faber, küresel ekonomik gelişmelere ilişkin Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuştu. 2018 yılında da benzer açıklamalarda bulunan Faber, Türkiye’nin gelişen ekonomiler arasında yatırımlar açısından cazip destinasyonlardan biri olarak öne çıktığını belirtti.

Türkiye’ye ilişkin olarak iyimser olduğunu söyleyen Faber, 2021’in sonu 2022’nin başından bu yana iyimserliğini koruduğuna dikkat çekti.

Gelişmekte Olan Ülkeler Fırsat Oluşturabilir

Mevcut varlık fiyatlarının potansiyel yatırımcılar için Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde fırsat oluşturabileceğini öne sürdü. Küresel gelişmelerin ışığında yatırımcılara portföylerini ülkeler, bölgeler ve varlıklar arasında çeşitlendirerek riskleri dağıtmalarını tavsiye etti.

Faber tavsiyelerini sürdürerek, “Latin Amerika, Kolombiya, Brezilya ve Arjantin piyasaları cazip. Oldukça ucuz. Nijerya, Pakistan, Sri Lanka piyasaları oldukça ucuz.” ifadelerini kullandı.

Hong Kong ve Çin hisse senedi piyasalarının da yatırımcılar için alternatif fırsatlar oluşturduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Halk Artık Daha Yüksek Kira Ödüyor

Son üç yıl içerisinde hayat pahalılığının çok net bir şekilde halkın gelirlerindeki artışın üzerinde yükseliş gösterdiğine vurguda bulunan Faber, “Halk artık daha yüksek faiz, daha yüksek kira ödüyor.” dedi.

Hindistan ve benzeri birkaç ülke haricinde halkın yaşam standartlarının son birkaç senedir ciddi şekilde düştüğünü belirterek, küresel ekonomik görünümün olumlu olmadığını vurguladı.

Küresel merkez bankalarının para politikalarını da yorumladı. Faber, ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika faizini artırıp bilançosunu daraltarak dünyayı neredeyse küresel bir finans krizine sürüklemek üzere olduğunu anımsattı. Daha sonra bankaların borçlanmasına destek olunarak durumun kontrol altına alınabildiğini kaydetti.

Piyasalarda Çok Fazla Likidite Var

Küresel likidite fazlasına dikkat çeken Faber, “Evet politika faiz oranları yüksek. Fakat piyasalarda halen çok fazla likidite var.” dedi.

Ukrayna’daki savaş ortamının son bulması gerektiğine de dikkat çekerek, “Türkiye esasen (Ukrayna ve Rusya) arasında barış müzakerelerini ilerletebilecek konumdadır. Fakat ABD barışla ilgilenmiyor.” ifadelerini kullandı.

Faber: 2. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana Tüm Savaşları ABD Çıkardı

ABD’nin nükleer silah kullanmasında endişe duyduğunu kaydeden Faber, Amerika’nın savaş istediğini 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyadaki tüm savaşları çıkardığını savundu.

Avrupa’da yaşananların bir ders niteliği taşıdığının da altını çizerek, Alman ekonomisinde görülen durgunluğun dikkate değer olduğunu vurguladı.

Türk halkına Alman hükümet bakmalarını öneren Faber, “Tam bir korku filmi yaşanıyor. Avrupa’da şu anda resesyonda olan tek bir gelişmiş ülke var, o da Almanya.” diyerek dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın