Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin Yükseliyor: Vadeli İşlemlerde Aktivite Arttı

Dogecoin son dönemde dönemde Elon Musk’ın Twitter üzerinde yaptığı değişiklikler ile yükseliyor. Bu durum DOGE’de açık faiz oranını artırdı.
Dogecoin Yükseliyor: Vadeli İşlemlerde Aktivite Arttı
HABER GİRİŞ

Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın, sosya medya platformunun adını X olarak değiştirmesi ve kendi profiline Dogecoin’in logosunu eklemesi, kripto para biriminde yükselişi beraberinde getirdi. DOGE dün yüzde 10’dan fazla artış kaydetti. Dijital varlık yazım itibarıyla 0,080 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Altcoin geride kalan iki hafta içerisinde yüzde 25’ten fazla yükseldi. Matrixport’ta Araştırma Başkanı Markus Thielen, “Kripto, Ağustos için başlangıçta beklediğimiz yaz durgunluğuna girerken, diğer kripto temaları arka planda kaldığı için DOGE yazın en çok uçanı olabilir. Musk, Twitter’ı yeniden icat etmek için bir pazarlama turunda.” değerlendirmesinde bulundu.

DOGE günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

DOGE’ye bağlı sürekli vadeli işlemler piyasasındaki toparlanmadan da anlaşılacağı gibi, tüccarların da ilgisi artıyor. Coinglass tarafından izlenen verilere göre, DOGE’deki vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında kilitlenen dolar değeri, 19 Nisan’dan bu yana ilk kez 500 milyon doları aştı. Sayım iki haftada iki kattan fazla arttı. DOGE cinsinden, açık pozisyon 6,2 milyara yükseldi ve 8 Nisan’da ulaşılan 6,43 milyarlık zirveye yaklaştı.

Açık pozisyondaki artışın yanı sıra fiyattaki artışın birleşimi, piyasaya yeni para akışının olduğunu gösterir ve bir yükseliş trendini teyit ettiği düşünülür. Açık faiz ağırlıklı fonlama oranları yeniden sıfıra düştü ve bu durum, yükseliş yönlü uzun ve düşüş yönlü kısa pozisyonlar arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Dogecoin açık faiz oranı
Kaynak: Coinglass

Fonlama oranları, uzun/kısa pozisyon tutmanın maliyetlerini ifade eder ve olumlu okumalar, uzun pozisyonların hakimiyetini ima eder. Dogecoin, Mayıs 2021’deki rallide, Elon Musk’tan aldığı rüzgarla 0,74 dolara kadar yükselmişti. Devamında kripto piyasasında yaşanan çöküş, DOGE’de yüzde 90’ın üzerinde kaybı beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.