Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DOGE ya da BNB Değil! Balinalar Bu Altcoinin Düşüşünden Sorumlu!

Cardano ağının para birimi ADA, bir süredir 0,7 dolar seviyesinin altında ve bu bölgeyi aşmakta zorlanıyor. İşte ADA fiyat hareketini etkileyen önemli unsurlar;
DOGE ya da BNB Değil! Balinalar Bu Altcoinin Düşüşünden Sorumlu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cardano ağının yerel para birimi ADA’nın fiyatının 0,7 dolarlık psikolojik fiyat seviyesinin altına neden düştüğüne dair makul bir açıklama ortaya çıktı. ADA, bilindiği üzere 14 Mart’ta kaydedilen aylık zirvesi 0,8 dolardan keskin bir düzeltme gördü ve o zamandan beri bu seviyelere bir daha çıkış yapamadı.

Kripto analitik platformu Santiment’in verileri, mevcut fiyat düşüşünün arkasındaki en önemli etkenlerden birini ortaya koydu.

Fiyat Düşüşünden Cardano Balinaları Sorumlu

Santiment’ten alınan veriler, ağdaki balina işlem sayısının (100 bin dolar ve üzeri) 14 Mart’tan bu yana azaldığını gösteriyor.

Söz konusu dönem Cardano’nun 0,8 dolar seviyesine ulaştığı dönemdi; bu da ADA balinalarının o tarihten itibaren kar elde etmeye başladığını ve o zamandan bu yana pozisyonlarından yavaş yavaş çıktıklarını gösteriyor.

ADA Fiyatı Yatay Seyirde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kripto balinalarının piyasa üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir ve bu tüccarlar varlıklarını elden çıkarmaya başlar başlamaz fiyatlar genellikle düşmektedir. Üstelik bu kar alma dalgası yalnızca ADA ekosistemine özgü değil; pazar genelinde geride kalan birkaç hafta, bu yatırımcıların yatırım yaptıkları farklı kripto varlıklardan kar almasıyla büyük bir dalgalanma yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin (BTC) de bu durumdan kurtulamadı. Yatırımcılar, BTC’nin 73.750 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşma yolunda parabolik bir koşu yaptığını gördükten haftalar sonra kar almaya karar verdi.

Bu arada, Santiment’in verileri bu dönemde önemli miktarda hareketsiz ADA tokenının da işlem gördüğünü gösterdiğinden, uzun vadeli ADA sahipleri de bu fırsatı biraz kar elde etmek için kullanmış gibi görünüyor.

Özellikle 20 Mart, bu uzun vadeli sahipler için yoğun bir gündü çünkü o gün 200 milyon ADA tokenı (bir yıldır hareketsiz olan) hareket etti.

ADA için 1 Dolara Koşma Zamanı mı?

Kripto piyasasının genelinde görüldüğü üzere, Cardano da bu son kar alma dalgasından daha yavaş da olsa toparlanıyor gibi görünüyor.

Bir sonraki adım olarak ADA’nın nihayet 1 dolar direncini kırabileceği inancı var. Kripto analisti Dan Gambardello kısa süre önce ADA’nın 0,8 dolarlık fiyat aralığından çıkabilmesi halinde 1,4 ila 1,5 dolara kadar yükselebileceğini öngördü.

ADA balinalarının yakında sürüye geri dönmesi ve balina işlemlerinin artması bekleniyor. İşlem sayısındaki artış, bu yatırımcıların daha fazla token biriktirmek için ADA’nın mevcut düşüşünden faydalandığını gösterecek olup, ADA’nın fiyat artışına katkıda bulanabilecek.

Piyasa değeriyle en büyük dokuzuncu kripto varlık, haber yazımı itibarıyla son 24 saatte neredeyse yüzde 2’nin üzerinde düşüşle 0,64 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın