Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğan Holding’in Satış Haberleriyle Şirket Hisseleri Tavan Yaptı

Türk medyası için tarihi bir darbe olarak görülen Doğan Grubu'nun satış haberleri sonrasında şirket hisseleri yükselişe geçti. Yaşanan gelişme dünya basınında tepkiyle karşılandı.
Doğan Holding’in Satış Haberleriyle Şirket Hisseleri Tavan Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

60 yıla yakın bir zamandır varlığını sürdüren Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. bu sabah KAP’a yaptığı açıklama ile Doğan Medya Grubu’nun Demirören Grubu’na satışı için görüşmelere başlandığını bildirdi. İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin paylaştığı habere göre; yapılan bu alışveriş Türk medyasına vurulmuş bir darbe olarak değerlendirildi.

Şirket yetkilileri tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada, satış işlemlerinin detaylarına yer verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Söz konusu satış işlemine dahil olan birimler arasında; Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. (Yaysat), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. (Kanal D TV), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. (CNN Türk TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. (D Smart) gibi yazılı ve görsel bölümler yer alıyor.

Satış haberlerinin ardından Doğan Holding hisseleri tavan yaptı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şirketin Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri %19’a varan bir artış kaydetti. Söz konusu paylarının tamamının satışı ve devri konusunda 1.100.000.000 dolar işletme değerinden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000 dolar hisse değeri üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlandığı bildirildi.

FT bu haberi “Türk medya kralı Erdoğan müttefiğine medya ordusunu satmayı kabul etti” başlığıyla paylaştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Türk medyası için tarihi bir an olarak görülen bu karar, görünen o ki yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da tepki topladı. Aydın Doğan’ın sahibi olduğu ve Kanal D, Posta, Hürriyet, CNN Türk gibi basın organlarının yer aldığı kuruluşların satılması, “hükümet yanlısı agresif bir çizgi” olarak yorumlandı.

2016 yılında yaşanan darbe sonrası Türkiye’de gazeteciliğin zaten kısıtlandığı bildirilirken, 100 kadar gazetecinin de halen parmaklıklar ardında olduğunun altı çizildi. Bir dönem Doğan Grubu için çalışmış olan gazeteci Andrew Finkel ise yaşanan gelişmeyi “bir devrin sonu” sözleriyle özetledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.