Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Taşınmasında Baz Alınan Formülde Değişiklik Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) tarafından doğal gaz taşınmasına yönelik düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Doğal Gaz Taşınmasında Baz Alınan Formülde Değişiklik Yapıldı
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından iletişim şebekesi yoluyla doğal gaz taşınmasına yönelik düzenleme yapıldı. Düzenleme Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme iletim şebekesi yoluyla doğalgaz taşınması ile ilgili tarafların belli hak ve yükümlülüklerinin kayıt altına alındığı BOTAŞ İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslarda (ŞİD) değişikliği içeriyor.

EPDK’nın yaptığı düzenleme ile her bir giriş ve çıkış noktası için ayrı olmak üzere taşıtana ayrılan ve taşıtanın ilgili gaz yılı içinde herhangi bir günde, azami günlük kapasiteyi ifade eden rezerve doğalgaz kapasite miktarına ilişkin teminat tutarının belirlenmesinde kullanılacak formülde değişiklik yapıldı.

Karar kapsamında “Ana Çıkış Noktası” ve “Gaz Kullanım Eşiği” tanımları yeniden düzenlendi. Doğal gaz iletim şebekesi üzerinden yapılan taşımalara ilişkin kriterler ve tanımların güncellenerek daha spesifik hale getirildiği belirtildi. Düzenleme ile sektördeki taraflar arasında daha şeffaf bir iletişim ve işleyiş sağlanması amaçlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.