Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Disney 32 Bin Kişiyi İşten Çıkarırken, Hisseleri Düşüyor

Koronavirüsün işlerine zarar vermesi sonucu Disney işten çıkarma kararı alırken, hisseleri değer kaybediyor.
Disney 32 Bin Kişiyi İşten Çıkarırken, Hisseleri Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs salgını, Disney’in de işlerini bir hayli bozdu. Tema parkı endüstrisinin alt üst olmasıyla birlikte Disney, işten çıkarmaların kapsamını yaklaşık 32 bin kişiye genişletiyor. Bu durum hisselerine değer kaybı olarak yansıyor.

Disney, dün yayımlanan bir SEC dosyasına göre; 2021 mali yılının ilk yarısında binlerce çalışanının işine son vereceğini açıkladı.
Disney Çalışan Sayıları Trendi
Kaynak: MacroTrends

Bu işten çıkarmaların çoğu, şirketin parklarından, deneyimlerinden ve ürünler bölümünden olacak. Rakamın, Disney’in daha önce Eylül ayında duyurduğu 28 bin işçiyi de içereceği söyledi. Kaliforniya merkezli tema parklarının uzun süre kapalı kalması ve açık parklarına sınırlı katılım, şirketin işgücünü zayıflatmasına neden oldu.

Disney’in 3 Ekim itibarıyla işten çıkarılması beklenmeyen yaklaşık 37 bin çalışanına izin verdiği de biliniyor. 3 Ekim itibarıyla Disney, yaklaşık %80’i tam zamanlı çalışanlardan ve %20’si yarı zamanlı çalışanlardan oluşan küresel işgücüyle yaklaşık 203 bin kişiyi istihdam ediyordu.

Toplam işgücünün yaklaşık 155 bini parklar, deneyimler ve ürünler segmentinin bir parçası olarak çalışıyor. Bu bölüm Disney’in tüm yerel ve uluslararası tema parklarının yanı sıra tatil köyleri, gemi turu hattı ve mağazalarını da içeriyor.

Disney Kasım başında mali dördüncü çeyreğinde salgın nedeniyle parklar, deneyimler ve ürünler bazında yaklaşık 2,4 milyar dolar işletme geliri kaybettiğini duyurmuştu.
Disney Mali Yılı Dördüncü Çeyrek Verileri
Kaynak: TheWaltDisneyCompany

Segmentin geliri %61 düşüşle 2,6 milyar dolara geriledi. Mali yılın ikinci çeyreğinde şirket, salgın nedeniyle faaliyet gelirinde 1 milyar dolar kaybetti. Üçüncü mali çeyreğinde ise salgın işletme gelirinin 3,5 milyar dolarını silmişti.

GCM Yatırım Banner

Eyalet yönergeleri, ülkelerdeki koronavirüs vakalarının 100.000’de 1’in altına düşene kadar yeniden açılmayı yasakladı. Kaliforniya’daki tüm eğlence parkları bu nedenle kapalı bulunuyor. Disneyland’ın iki Kaliforniya parkının bulunduğu Orange Country’de 100.000’de 20,2 vaka görülüyor.

NYSE’de işlem gören Disney hisseleri, dünkü işlemlerde %1,58 oranında düşerken 149,09 dolardan günü tamamladı.
Disney Hisseleri Düşüş Eğilimi
Kaynak: TheWaltDisneyCompany

Hisseler dünkü işlemlere 150,27 dolardan başlayarak günün en yüksek seviyesini kaydetti. Daha sonra düşüşe geçen hisseler, 147,24 dolara kadar geriledi. Kapanış sonrası işlemlerde ise %0,28 oranında artıda 149,50 dolardan işlem gördü.

Hisselerin 5 günlük getirisi %3,61 oranında pozitifken, yılbaşından bu yana %3,08 oranında pozitif performans kaydetti. Hisselerin 1 yıllık getiri performansı ise %1,58 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.