Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR Açıkladı! 9,2 Milyondan Fazla İşsiz Var

TÜİK verilerinden sonra kendi raporunu paylaşan DİSK-AR, Haziran ayında geniş tanımlı işsiz sayısının 9 milyon 234 bin kişi olduğunu açıkladı. İşte raporun detayları...
DİSK-AR Açıkladı! 9,2 Milyondan Fazla İşsiz Var
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün işgücü istatistikleri raporunu yayımlamasından sonra konuya yönelik bir rapor da DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından paylaşıldı.

TÜİK raporuna göre Haziran ayında 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, bir önceki aya göre 2 bin kişi arttı. Rakam 3 milyon 337 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 9,6 seviyesinde yer aldı.

TÜİK verilerinden yararlanarak hesaplama yapan DİSK-AR mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Haziran ayında 9 milyon 234 bin kişi olduğunu açıkladı.

Geniş tanımlı işsizlik oranında ve sayısında son bir yılda sert bir tırmanış yaşandığı kaydedildi.

“Resmi İşsizlerin Yüzde 10’u İşsizlik Ödeneği Alabildi”

DİSK-AR, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının ağır olması ve işsizlik sigortası kaynaklarının amacı dışında kullanılması sebebiyle işsizlerin büyük çoğunluğu işsizlik ödeneğinden yararlanamadığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İŞKUR’un hesaplamalarına göre bu ay işsizlik ödeneği alabilenlerin sayısı 334 bin 627 oldu. Böylece Haziran 2023’te resmi işsizlerin sadece yüzde 10’u işsizlik ödeneği alabildiği kaydedildi. 3 milyonu aşkın işsizin işsizlik ödeneğinden yoksun kaldığı bildirildi.

DİSK-AR, söz konusu dönemde dar tanımlı işsizlik oranının erkeklerde yüzde 7,8, kadınlarda yüzde 13,2 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Geniş tanımlı işsizliğin erkeklerde yüzde 19,7, kadınlarda ise yüzde 32,1 olarak hesaplandı. Böylece geniş tanımlı kadın işsizliği ile geniş tanımlı erkek işsizliği arasındaki fark 12,4 oldu.

Haziran ayında kadınlarda mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı 1 milyon 553 bin ve geniş tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 463 bin oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.