Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri’nden ABD’nin Terörizm Raporuna Sert Yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD’nin geçen yıl hazırladığı raporda Türkiye hakkındaki terörle ifadelere tepki verdi.
Dışişleri’nden ABD’nin Terörizm Raporuna Sert Yanıt
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığının 2021 Yılı Terörizm Ülke Raporu hakkındaki soruya yanıt verdi. Bilgiç, bakanlığın resmi sitesinde ve sosyal medyada yer alan paylaşımda, Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik terörle mücadele operasyonlarının sivil kayıplara yol açtığı iddiaları hakkında görüşlerini dile getirdi.

Söz konusu raporun ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadelesini kasıtlı bir şekilde çarpıttığını belirten Bilgiç, Türkiye’nin PKK/PYD/YPG, DHKP-C, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, terör örgütleriyle hiçbir ayrım gözetmeden yürüttüğü mücadelesini hukuk temelinde sürdürdüğünün altını çizdi.

Terör Operasyonlarının Sivil Kayıplara Yol Açtı İddiası Garabettir

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

Türkiye’nin bu alanda çabalarının etkin bir şekilde devam ettiğini belirtirken, “Raporda, PKK terör örgütünün uzantısı olan sözde SDG”nin ABD’nin DEAŞ’la mücadeledeki ortağı olarak zikredilmesi, bir terör örgütüyle mücadelede bir diğer terör örgütünün kullanılmasının yanlışlığının ABD makamlarınca halen idrak edilemediğini ortaya koymaktadır.” ifadesine yer verildi.

Suriye ve Irak’a yönelik terörle mücadele operasyonlarının sivil kayıplara yol açtığı yönündeki iddiaların bir garabet olduğunu söyledi.

2016 yılında yaşanan FETÖ darbe girişiminin faili olan ABD gibi bazı ülkelerin, terör örgütü niteliğinin Türk yargısı tarafından delillerle ortaya konduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bu gerçeğe ilişkin olarak “Raporda FETÖ mensuplarına karşı mücadelemizin siyasi saikli olarak nitelendirilmesi kabul edilemez. ABD’den beklentimiz, ülkesindeki FETÖ mevcudiyetini ve faaliyetlerini biran evvel sonlandırmasıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

Kulaktan dolma haberlere yer verilmesinin raporun ciddiyetinin sorgulanmasına sebep olduğu kaydedilen açıklamada, “ABD’yi müttefiklik ruhuna uygun şekilde ülkemizle dayanışma göstermeye, terörizmle mücadelede ilkeli, tutarlı, kararlı ve etkili bir yaklaşım sergilemeye çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın