Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri: Türk Hava Sahası Ermenistan Uçaklarına Kapatıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk hava sahasının Ermenistan uçaklarına kapatıldığını duyurdu.
Dışişleri: Türk Hava Sahası Ermenistan Uçaklarına Kapatıldı
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV özel programında verdiği röportajda Suriye ve Ermenistan meselelerine değindi. Suriye ile normalleşme sürecine ilişki olarak 10 Mayıs’ta bakanlar düzeyinde bir toplantı olabileceğini söyledi.

“Anayasa Komisyonu kuruldu. Sekiz turda hiçbir şey olmadı. Buradan bir netice almak lazım. Terör örgütleriyle birlikte mücadele etmek lazım. DAEŞ, YPG Suriye’yi bölmek istiyor. Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok.” diyen Çavuşoğlu, Suriyelilerin ülkelerine geri dönmelerinin kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Sudan’dan Tahliyeler Sürecek

Sudan’dan bugüne kadar 2061 kişinin tahliye edildiğini, bunların 1.763’ünün kendi vatandaşlarımız olduğunu söyledi.

Bundan sonra Port Sudan üzerinden vatandaşların getirilmesinin planlandığını dile getiren Çavuşoğlu, Ermenistan’daki anıt provokasyonunun ardından Türk hava sahasının Ermenistan uçaklarına kapatıldığını açıkladı.

Anıt provokasyonunun kabul edilir bir durum olmadığını, yanıt olarak böyle bir karar aldıklarını, sadece Ermenistan Meclis Başkanı’nın toplantı için Türkiye’ye gelebileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Röportajda gündemdeki diğer konulara da değinen Dışişleri Bakanı, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için ciddi çalışmalar olduğunu, Rusya Tarım Bankası’nın tekrardan SWIFT sistemine dahil edilmesinin gündemde bulunduğunu söyledi.

Ancak Batılı şirketlerin bu bankalarla çalışmaya çok hevesli olmadığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın