Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yabancı Yardım Ekipleri Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, afet bölgelerine yurt dışından gelen arama, kurtarma ve yardım ekiplerine dair güncel bilgileri ve verileri paylaştı. Detaylar haberde;
Dışişleri Bakanlığı’ndan Yabancı Yardım Ekipleri Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay, Malatya, Kilis ve Elazığ illerinde toplam 36.187 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan yıkıcı depremlerin ardından afet bölgesine yurt dışından da yardımlar gelmeye devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla afet bölgesine yurt dışından gelen arama, kurtarma ve yardım ekiplerine dair son verileri paylaştı.

Sahadaki Yabancı Personel Sayısı Paylaşıldı

Açıklamada, sahada aktif olarak görev yapan yabancı personel sayısının 6.904 olduğu bilgisi verildi. Bazı yıkık binalarda arama-kurtarma çalışmalarının tamamlanıp enkaz kaldırma çalışmalarına başlanmış olmasına bağlı olarak yabancı arama-kurtarma ekiplerinin bir kısmının ülkeden ayrılmasıyla bu sayıda azalma görüldü.

Toplamda 101 ülkenin Türkiye’ye yardım etme teklifinde bulunduğu belirtilirken, bugün itibarıyla 73 ülkeden arama-kurtarma ekibinin sahada bulunduğu ifade edildi.

Arama-kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla 2 ülkenin daha ekip göndermesinin beklendiğinin belirtildiği açıklamada, gelecek yabancı personel sayısı ise 450 olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TC_Disisleri

Bunun yanı sıra, deprem felaketinin neden olduğu yaraları sarmak amacıyla Bakanlık ve yurtdışındaki temsilciliklerin yürüttükleri çalışmalara ilişkin bir de video paylaşımı yapıldı.

Çavuşoğlu’ndan NATO’ya Teşekkür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün başsağlığı dileklerini iletmek için Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Çavuşoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda NATO müttefiklerinin depremin ardından süratle ülkemize destek verdiğini belirtirken, Genel Sekreter Stoltenberg’e NATO dayanışması için teşekkür etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.