Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan Nefreti Körüklemekten Vazgeçsin!

Türkiye ve Yunanistan ilişiklerinde kriz hızla tırmanmaya devam ederken Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik asılsız iddialarına cevap verdi.
Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan Nefreti Körüklemekten Vazgeçsin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin ateşi sönmeden devam ediyor. Son olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’ın asılsız iddialarına yönelik açıklama geldi.

Bakanlık, Yunan makamlarının “Küçük Asya Felaketi” adı altında gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla tarihi olguları çarptırdığını söyledi. Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca suçları unutturmaya aynı zamanda  toplumu yalanlarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını açıkladı.

Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nın 59. maddesinde yer alan “Yunanistan, savaş yasalarına aykırı olarak, Anadolu’da Yunan ordusunun ya da yönetiminin eylemlerinden doğan zararların onarımı yükümlülüğünü tanır” hükmü ile işlediği suçlardan dolayı tazminat ödemeye mahkum edildiği hatırlatıldı.

“Yunanistan Tarihten Ders Çıkarmıyor”

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Yunanistan’ın tarihten ders çıkarmadığını belirtti. Günümüzde halen kadın-çocuk ayırt etmeden, çaresiz durumdaki göçmenleri ölüme terk ettiğini ve tüm dünyanın buna tanıklık ettiğini söyledi.

Tarihi olayların yalanlarla çarptırıldığı, Türkiye’nin bu konuda sessiz kalamayarak Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya devam edeceği aktarıldı. Bakanlık, “Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kez daha davet ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yakın bir zamanda Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Bir gece ansızın gelebiliriz ‘ sözlerine ‘Gün ışığında bekliyoruz’ cevabını verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Miçotakis’in bu sözüne  ‘Nereye ne zaman gideceğimize biz karar veririz’ yanıtını verdi.

İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Zeybek Ölümle Tehdit Edildi

Bu gelişmelerin yanında Batı Trakya Türk Azınlığı (BTTA) sosyal medya hesabından İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek’in katıldığı bir programda ölümle tehdit edildiğini açıkladı.

BTTA, Zeybek’in 12 Eylül’de Panos Papadopoulus’un Next Tv ‘Anihti Grami’ (Açık Hat) programına katıldığı ve programa telefonla bağlanan bir vatandaş tarafından canlı yayında  tehdit edildiği bildirdi.

Kurul bu olayı şiddetle kınadığını belirtirken Dışişleri Bakanlığı konuya yönelik açıklama yaptı. Bakanlık, Tüm tehditlere ve baskılara rağmen, insan hakları ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyen Batı Trakya Türk Azınlığının arkasında olduklarını belirtti. Yunan makamlarının, bu vahim olayı soruşturmasını ve failleri cezalandırmasını beklediklerini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın