Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı: Tarafları İtidalle Hareket Etmeye Çağırıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İsrail- Filistin arasında yaşanan çatışma hakkında yazılı açıklamada bulunarak taraflara itidal çağrısı yapıldı. Detaylar haberde...
Dışişleri Bakanlığı: Tarafları İtidalle Hareket Etmeye Çağırıyoruz
HABER GİRİŞ

Bugün sabah saatlerinde İzzeddin el-Kassam Tugayları İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı bir operasyon başlattığını duyurdu. İsrail’in savaş alarmı vermesi ile gerilim daha da arttı. Söz konusu çatışmaya yönelik birçok ülkeden açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı ise İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamada bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada “İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimi derin bir endişeyle karşılıyoruz.

Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“Tarafları İtidalle Hareket Etmeye Çağırıyoruz”

Şiddet eylemlerinin ve buna bağlı tırmanmaların kimseye bir fayda sağlamayacağı vurgulandı. Bakanlık açıklamasında tarafları itidalle hareket etmeye ve fevri adımlardan uzak durmaya çağırdıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

GCM Yatırım Banner

“Gelişmelerin daha fazla tırmanmadan ve daha geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alınabilmesini teminen, Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız. Bu doğrultuda, ilgili taraflarla temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.”

Bu gelişmelerin iki devletli çözüm vizyonunun önemini bir kez daha göstermekte olduğu bildirildi.

Taraflar, güç kullanmaktan vazgeçerek, bu vizyon doğrultusunda, daha fazla gecikmeksizin kalıcı çözüm için çalışmaya davet edildi.

ABD ve İngiltere İsrail’in Yanında

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaya yönelik birçok ülkeden şu açıklamalar geldi:

ABD Dışişleri Bakanlığı: “Hamas teröristlerinin İsrailli sivillere saldırılarını kınıyoruz. İsrail halkının yanındayız.”

İran Parlementosu : “Filistin’in haklı operasyonuna desteğimizi açıklıyoruz.”

İngiltere Başbakanı Sunak: “İsrail’in kesinlikle kendini savunma hakkı var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.