Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisine Duyduğu Rahatsızlığı İletti

Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan gösteri uyarısı hakkında konuşmak için ABD Büyükelçisi Jeff Flake’i bakanlığa çağırdı.
Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisine Duyduğu Rahatsızlığı İletti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Büyükelçiliği, 21 Mayıs’ta CHP’nin Maltepe’deki mitingi öncesinde; tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler konusunda uyarıda bulunmuştu. Bu uyarıdan rahatsız olan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bugün ABD Büyükelçisi Jeff Flake’i bakanlığa çağırarak, duyduğu rahatsızlığı iletti.

Açıklamada, “ABD Büyükelçiliğince dün (21 Mayıs) İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün (22 Mayıs) Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Flake’e, yapmış oldukları uyarıdan dolayı mitinglerde Türkiye’nin emniyet birimleri tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddialar yaptığı söylendi.

“Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim söz konusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.” şeklinde açıklama yapıldığı söylendi.

Bunların yanında Büyükelçi Flake’e ABD makamlarının kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayınlanabilecek gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasını beklediklerinin de iletildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarını, bugün düzenlenecek organizasyonlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmış ve kalabalıktan kaçınmalarını istemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.