Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticarette İthalat Beklentisi Yükselirken İhracat Düşüşte

2024 yılı 3'üncü çeyreğine yönelik gerçekleştirilen dış ticaret beklenti anketi, ekonomideki seyre ilişkin bilgi verdi. Detaylar haberde;
Dış Ticarette İthalat Beklentisi Yükselirken İhracat Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün 2024 yılı 3’üncü çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi (DTBA) sonuçları yayımlandı. Bakanlığın 1-15 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirdiği ankete katılan firmalar 2024’ün 3’üncü çeyreği için ihracat beklenti endeksinin bir önceki çeyreğe göre 18,8 puan azalarak 104,5 seviyesine gerilemesini bekliyor.

Söz konusu ankete katılan firmaların 2024 yılı 3’üncü çeyreği için ithalat beklenti endeksi, bir önceki çeyreğe göre 3,1 puan artarak 107,6 oldu.

Nisan 2024’te açıklanan yılın 2’nci çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi sonuçlarına göre endeksin bir önceki çeyreğe göre 18,4 puan artarak 123,3 olacağına işaret edilmişti.

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi
KAYNAK: Ticaret Bakanlığı

İhracat beklenti endeksine dahil edilen soruların yayılma endekslerine göre gelecek 3 aya ilişkin beklenti, ihracat siparişleri, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aya ilişkin ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmelerin çeyreklik bazda azalış gösterdiği paylaşıldı.

İthalat beklenti endeksine dahil edilen soruların yayılma endekslerine kıyasla gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, ithalat birim fiyatı beklentisi, şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyinin çeyreklik bazda artış gösterdiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanlığı raporunda son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmelerin ise bir önceki çeyreğe göre endeksi azalış yönünde etkilediğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın