Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Ocak’ta 3,8 Puan Arttı

TÜİK, 2023 yılının ilk dış ticaret endeksleri raporunu yayımladı. İhracat ve ithalat birim değer endeksinde artış saptandı. İşte raporun detayları...
Dış Ticaret Haddi Ocak’ta 3,8 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan birçok veri içinde en önemlilerinden biri Ocak 2023 dönemine ilişkin dış ticaret endeksleri oldu. Buna göre söz konusu dönemde ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 5 artış gösterdi.

İhracat birim değer endeksinde yıllık bazda gıda içecek ve tütünde yüzde 12,5’lik, yakıtlarda yüzde 12,5’lik, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,3’lük artış gerçekleşirken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3’lük azalış saptandı.

Ayrıca ihracat miktar endeksinde de yüzde 5’lik artış saptandı.  Endeks içinde gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,2’lik azalış gerçekleşirken, yakıt hariç hammaddelerde yüzde 16,5’lik gıda, içecek ve tütün hariç imalat sanayinde yüzde 3,3’lük ve yakıtlarda ise yüzde 32,7’lik artış gerçekleşti.

İthalat Miktar Endeksi Yüzde 20,5 Arttı

Rapora göre ithalat birim değer endeksi yüzde 0,1 arttı. Gıda içecek ve tütünde yüzde 1’lik, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1’lik artış kaydedilirken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,6’lık ve yakıtlarda ise yüzde 4,4’lük azalış saptandı.

Söz konusu dönemde ithalat miktar endeksi ise yüzde 20,5 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 19’luk yakıtlarda yüzde 4,2’lik ve gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 11,7’lik artış saptandı. Yakıtlar hariç ham maddelerde yüzde 22,4’lk azalış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Dış Ticaret Haddi Ocak’ta 3,8 Puan Arttı

Dış Ticaret Hadleri Ocak 2023 TÜİK
Kaynak: TÜİK

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi 2022 yılı Ocak ayına göre 3,8 puan artarak Ocak 2023’te 80,2 olarak kayıtlara geçti. 2022 Aralık ayına göre azalış saptandı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 4,5 azalırken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksi yüzde 8,6 arttı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.