Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Kasım’da 2,8 Puan Azaldı

İhracat ve ithalattaki birim ve değer endekslerini gösteren dış ticaret endeksleri açıklandı. Kasım ayı gelişmelerinde detaylar haberde;
Dış Ticaret Haddi Kasım’da 2,8 Puan Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Veri ajandasının yoğun olduğu Perşembe günü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler arasında Kasım ayı dış ticaret endeksleri yer alıyor. Yayımlanan rapora göre 2022’nin Kasım ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı.

Endeks içinde gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,9, yakıt hariç hammaddelerde 2,6, gıda, içecek ve tütün hariç imalat sanayinde yüzde 4,2 ve yakıtlarda yüzde 36,7 artış oldu.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, 2,8 puan azalarak 78,8 oldu. Söz konusu değer 2021 yılının Kasım ayında 81,6 olarak gerçekleşmişti.

İhracat miktar endeksinde yıllık bazda yüzde 3,8’lik düşüş gerçekleşti. Gıda, içecek ve tütünde ihracat miktar endeksi yüzde 0,2, bunlar hariç imalat sanayinde yüzde 2,5 oranında azaldı. Yakıt hariç hammaddelerde yüzde 9 ve yakıtlarda yüzde 3,5 artış oldu.

İthalatta Hem Değerde Hem Miktarda Artış Var

İthalat birim değer endeksi Kasım ayında, önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında yüzde 9,8 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,6, yakıtlarda yüzde 40 artış olurken, hammaddelerde yüzde 4,2, imalat sanayinde yüzde 0,7 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Yıllık yüzde 3,8 artan ithalat miktar endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 13, imalat sanayinde yüzde 3,8 arttı. Yakıt hariç hammaddelerde yüzde 19,3, yakıtlarda ise yüzde 15,8’lik düşüş oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi yüzde 3,9 düşüşle 145,7, ithalat miktar endeksi ise yüzde 2,1 düşüşle 118,4’e indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın