Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Kan Kaybediyor! Endeks Düşüşünü Sürdürdü

TÜİK'in bugün yayımladığı dış ticaret endeksleri raporu, ülkenin dış ticaret performansını ve uluslararası ticaretin genel durumunu detaylandırdı. Ayrıntılar haberde;
Dış Ticaret Haddi Kan Kaybediyor! Endeks Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Mayıs ayına ilişkin dış ticaret endeksleri raporunu yayımlandı. TÜİK verilerine göre ihracat birim değer endeksi ile ithalat birim değer endeksi arasındaki oranı ifade eden dış ticaret haddi, düşüşünü sürdürdü.

Bu kapsamda dış ticaret haddi Mayıs’ta 0,8 puan azalarak 86,5 seviyesine düştü. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda dış ticaret haddi 0,2 puan azalarak 86 seviyesine gerilemişti.

Mayıs raporuna göre ihracat birim değer endeksi yıllık bazda sabit kaldı. Endeks yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,7 artarken, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 4,7 azaldı. Yakıtlarda yüzde 11,3 artarken, gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 1,4 azaldı.

İhracat miktar endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 11,3 arttı. Endeks 2023 yılının aynı ayına kıyasla gıda, içecek ve tütünde yüzde 11,6 arttı. Yakıt hariç ham maddelerde yüzde 10,6 yükselirken, yakıtlarda yüzde 13,3, gıda içecek tütün hariç imalat sanayinde yüzde 10,3 arttı.

İthalat birim değer endeksi Mayıs’ta bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,0 yükseldi. Endeks bir önceki yılın aynı ayına kıyasla gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,9 azaldı, yakıtlarda ise yüzde 4,7 arttı. Yakıt hariç ham maddelerde yüzde 4,7 azaldı, gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 0,2 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 11,2 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına kıyasla gıda, içecek ve tütünde yüzde 20,3 azaldı. Yakıt hariç ham maddelerde yüzde 7,1, yakıtlarda yüzde 5,9 azaldı. Gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 5,9 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.