Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dijital Vergi Uygulamaları ile Büyük Tasarruf Sağlanıyor

Son dönemde teknolojinin gelişmesi ile yaygınlaşan dijital uygulamalar, işlemlerin hızlanmasına ve tasarrufun artmasına zemin hazırlıyor.
Dijital Vergi Uygulamaları ile Büyük Tasarruf Sağlanıyor
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından son yıllarda dijital uygulamalara yönelik pek çok adım atılıyor. Son olarak yürütülen çevrimiçi hizmet çalışmaları ile Dijital Vergi Dairesi’nin kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Bu durum hem işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini hem de tasarruf yapılmasını sağlıyor.

Daha önce İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi, Hazır Beyan Sistemi, Defter-Beyan Sistemi, e-Beyanname gibi kullanıcı kodu ve şifre kullanılarak erişim sağlanan uygulamalara, 7 Ekim 2023’ten bu yana Dijital Vergi Dairesi üzerinden giriş yapılabiliyor.

Atılan bu adım ile dijital ortamda sunulan hizmetler tek bir platform üzerinde toplanmış oldu. Rakamlar ise vatandaşların ilgisinin sürekli arttığını gösteriyor. Geçen yıl 11,8 milyon dilekçe elektronik ortamda verilirken, 8,5 milyon “Borcu yoktur” ve 1,4 milyon “mükellefiyet” yazısı da elektronik ortamdan alındı.

Belgelerin elektronik ortamda sağlanması ile beraber 2016’dan bu yana sadece e-posta masraflarından 3,2 milyar TL tasarruf sağlandı. geçen yıl GİB sistemleri üzerinden çevrimiçi 43,3 milyon işlem yapılırken toplam 146,8 milyar lira vergi ve harç ödemesi gerçekleştirildi.

Dijital Vergi Dairesine hem “dijital.gib.gov.tr” adresinden ve “GİB Mobil” uygulamasından erişim sağlanabiliyor. Vatandaşlar vergi ve harç ödemelerini giriş yaparak kredi kartı ile ya da giriş yapmadan hızlı ödeme seçeneği ile gerçekleştirebiliyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.