Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Devletten Yeni Vergi Hamlesi: UTTS ile 15 Milyarlık Kaçağa Son

Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt sektöründe vergi kaybını önlemek amacıyla geliştirdiği Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi için altyapı çalışmalarını tamamladı. İşte detaylar;
Devletten Yeni Vergi Hamlesi: UTTS ile 15 Milyarlık Kaçağa Son
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geliştirdiği yerli ve milli Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS), akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımını önlemek ve vergi kaybını azaltmak amacıyla altyapı çalışmalarını tamamladı.

UTTS, vergi mükellefleri tarafından kullanılan araçların plakalarını otomatik olarak tanıyarak, fiş ve faturalarda bu bilgilerin yer almasını sağlayacak. Böylece manuel plaka girişlerinden kaynaklanan usulsüz fatura uygulamalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS sayesinde yılda 15 milyar liraya kadar çıkan vergi kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Sistem, sadece vergi mükellefleri için zorunlu olup, taşıt sahiplerinin 31 Aralık 2024’e kadar taşıt tanıma birimini taktırmaları gerekecek. UTTS’ye isteğe bağlı olarak kayıt olabilecek bireysel taşıt sahipleri içinse fırsat sunulacak.

UTTS, akaryakıt harcamalarını vergiden düşebilmek için kullanılacak ödeme kaydedici cihaz fişlerini düzenlemeyi gerektirecek. 2025 itibarıyla, UTTS dışında düzenlenen belgeler vergi indirimine konu edilmeyecek.

GCM Yatırım Banner

Sistem, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yönetilecek olup, akaryakıt dağıtım şirketleri, istasyon işletmecileri ve donanım üreticileri gibi paydaşları içeriyor. UTTS, akaryakıt sektöründe adil rekabet ortamı sağlarken devletin vergi güvenliğini de artırmayı hedefliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın