Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Devlete Olan Borç ve Cezalar için Yapılandırma Paketi Geliyor

Son gelişmeye göre vatandaşların devlete olan borçları için yapılandırmaya yönelik çalışma yürütülüyor. Ayrıntılar haberde…
Devlete Olan Borç ve Cezalar için Yapılandırma Paketi Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca vatandaşın devlete borcu bulunmakla beraber, bunlara dair yapılandırma olup olmayacağı merak ediliyordu. Edinilen bilgiye göre vatandaşların devlete olan borcuna yönelik yapılandırma imkanı sağlanacak.

Yapılacak düzenleme ile vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı yaratılırken, belediyelere borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları da yapılandırma kapsamında olacak. Bilgiye göre şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı da sunulması bekleniyor.

Hangi Borçları Kapsayacak?

Yapılandırmanın, maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

Yapılandırmanın Cumhuriyet tarihinin en kapsamlısı olacağı ve ayrıntıların Pazartesi günü Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulması bekleniyor.

Beklenti daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi vatandaşlara peşin ve taksitli ödeme imkanı sağlanacağı yönünde. Yapılandırma kapsamında borçların yüzde 90’a kadar silinmesi mümkün olabilir.

GCM Yatırım Banner

Belirlenen bir tutarın altında ise borçların tamamının silinmesi söz konusu olacak. Düzenlemenin Kabine Toplantısı’nda ele alınmasının ardından, Şubat ayı içerisinde yasal hale getirilmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın