Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

5000 Beygir Gücüyle Dünyanın Görebileceği En Güçlü Araba: “Devel Sixteen”

Markanın ve dünyanın en güçlüsü olacak şekilde dizayn edilen Devel Sixteen, 5000 beygir gücüyle hayal edemeyeceğimiz hızlara çıkmak istiyor. Buyrun Bugatti Chiron'dan 3500 beygir fazla olan araba nasılmış!
5000 Beygir Gücüyle Dünyanın Görebileceği En Güçlü Araba: “Devel Sixteen”
HABER GİRİŞ

Günümüzde artık kestirilemeyen ve hızlı ivmelerle yukarı taşınan beygir güçleri, Devel’ın Sixteen‘de zirvenin de zirvesi olduğunu söylersek yerinde bir tanım olacaktır. Dubaili markanın geçtiğimiz günlerde siyah dev SUV (şekil itibariyle SUV olduğuna tam olarak emin değiliz) modeli Sixty 6×6‘nın ihtişamlı yapısını incelemiştik. Aslında spor araba modeli olan Sixteen daha önce tanıtılmış olsa da bazı teknik bilgi ve fiyatları konusunda belirsizlikler vardı.

Şu anda Sixteen adına tüm kilitler açıldı. Markanın ve dünyanın en hızlı arabası olarak üretime alınan Sixteen, bu zamana kadar en yüksek 1500 beygire kadar duyduğumuz gücün neredeyse 3 misli değer gösteriyor. Düşünmesi bile zor olan bu motorun, emin olun iddia edilen maksimum hız rakamı daha korkutucu!

Sixteen’in içinde 5000 beygir olduğunu bilmesekte yapısından dolayı en az 3000 beygir var derdik.

Devel Sixteen Karoseri

Transformers robotların yüz hattını alan Sixteen, rüzgarla olan mücadelesi için büyük öğelere yer verilmiş.

Devel Sixteen Ön Görünüm

“M” şekilli ön burun yapısı, sivri far ve jilet gibi keskin lipleriyle zorlayıcı bir yapıya sahip.

Devel Sixteen Ön Lip Görünümü

GCM Yatırım Banner
Uzay kapsülü kupasıyla beraber, oval gelen profil yapısı, 21″ lastiklerle tarifsiz duruyor.

Devel Sixteen Profili

Arka kısımda lastik şekillerini alan çamurlukları görülürken, daha fenasını da egzozu olmuş.

Devel Sixteen Arka Görünüm

Ne kadar karışık dursada farı, tamponu, egzozu vb. parçaları arabaya yavaş deme şansı vermiyor.

Devel Sixteen Arka Görünüm Kanat Yapısı

Sixteen’de içten yanmalı motorunun 12.3L ve 16 adet silindir sayılı halinin ne demek olduğunu şimdi sizlere vereceğiz.

Devel Sixteen Arka Görünüm Egzoz

5000 beygir gücüyle Sixteen’den beklenen performans rakamı yaklaşık “560 km/h” dir.

Devel Sixteen Motoru

Yer kürenin en hızlısı olacak bu arabanın fiyatı ise başlangıç olarak 1.6 milyon $ belirlenmiş. Yalnız başlangıç!

Devel Sixteen Fiyatı

Sixteen versiyonları, aslında verilecek beygir güçlerine göre ayrılmış. Mesela 1.6 milyon $ dediğimiz giriş paketi 2000 beygir gücünde olacak. Bu versiyon V8 bir motor ve çift turboyla beslenecek. Bir üst versiyon ise 3000 beygir olanı. 12.3L V16‘nın başlangıcı 3000 beygir güç üretecek ve fiyatı da 1.8 milyon $ dır.

Bu kısma kadar yasal olarak yollarda gidebilecek Devel modellerinden bahsettik. İşin ağa babası olan 5000 beygir güce sahip versiyon 2.2 milyon $ fiyat etiketine sahip. Şu anda Koenigsegg Agera RS‘in onaylı hız rekorundan sonra Devel Sixteen’in iddia edilen hız rakamları şu anda askıda diyebiliriz.

Sonuçta deneme yapılmadı ve dahasında gücün ne kadar randımanlı olacağı bilinmiyor. Bunu dememdeki sebeb; Sixteen’in örnek olarak, 2000 beygirlik versiyonu güç kayıplarından dolayı 400-500 hp arasında değer kaybı yaşıyor. Yani 10 yıllık Ar-Ge ve aylarca süren aerodinamik yapı ile geliştirilen Bugatti Chiron‘un motoruna göre, Devel ileri mühendisliğe biraz daha çalışması gerekiyor.

Yani her şey bir arabaya binlerce güç yüklemekle olmuyor. Çünkü beygir kaybının çoğunlu şanzımanda gerçekleşiyor. Onun için de mühendisler ya VW’den ödünç şanzıman alacak ya da kendi çift kavramalısını geliştirecek. Sonuç olarak Devel yaklaşık 14 ay sonra asfalt sıcaklığını yukarı seviyeye çıkartmaya gelecek….

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.