Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Kripto Para Çetesi Çökertildi! 93 Kişi Tutuklandı

Kripto para sektörü dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suç teşkil eden işlerde kullanılmaya devam ediyor. Son olarak büyük bir kripto para çetesi çökertildi. Detaylar haberde;
Dev Kripto Para Çetesi Çökertildi! 93 Kişi Tutuklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her geçen gün kullanım alanı genişleyen kripto para sektörü bir yandan da kötü niyetli grupların faaliyetlerinde en çok kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Son olarak Çin’de kara para aklamak için kripto para piyasasını kullanan dev bir suç şebekesi çökertildi.

Kripto para sektörünün çeşitli dallarına en çok yasak getiren ülkelerin başında gelen Çin’de yetkililer, kripto para bağlantılı suç faaliyetlerine de adeta göz açtırmıyor. Ülkenin Hunan eyaletinde kripto para kullanarak 40 milyar RMB’ye (5,6 milyar dolar) kadar para akladığı iddiasıyla 93 kişi tutuklandı.

Çin Polisinden Büyük Operasyon!

Tutuklamayı yapan Hengyang ilçe polis departmanının resmi WeChat hesabında Pazar günü paylaşılan bir gönderiye göre, zanlılar 2018’den bu yana faaliyetlerini sürdürüyordu.

Dört yıl boyunca neredeyse aralıksız bir şekilde Hong Moumou adlı bir kişinin liderliğinde ülke genelinde dolandırıcılık ve kumardan elde edilen fonları aklıyordu.

Gönderide, fonları ABD dolarına dönüştürmek için kripto piyasasının kullanıldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın devamında, çetenin son aşamada fonları hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmek ve onlardan yasa dışı faydalar elde etmek için bir dizi yerli şirketi kullandığı belirtildi.

Yerel polis departmanının operasyon neticesinde, 100’den fazla cep telefonu ve bilgisayara, 300 milyon RMB (41.9 milyon dolar) değerinde fona ve kurbanlara ait diğer kayıplara el koyduğu belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: WeChat

Suç zanlısı Hong Moumou’nun dahil olduğu 93 kişi yasaya uygun olarak yargılanacak.

Ülkede Benzer Nitelikte Çok Sayıda Dava Sürüyor

Ülkede şu an için dijital dolandırıcılık içerikli 300’den fazla davanın sürdüğü belirtiliyor.

Çin, yalnızca yasa dışı faaliyetler için kripto kullanımını değil, aynı zamanda endüstrinin kendisini de çökertme adına uygulamalarını sürdürüyor. Ülkede bugüne kadar alınan pek çok karar kripto ticareti, madenciliği ve ödemeler için dijital varlıkların kullanımını yasaklar nitelikteydi.

Bu arada kripto para piyasalarında son dönemde yaşanan ciddi düşüşlerin ortaya çıkardığı kayıplar bazı kişileri yasa dışı yollara itebiliyor. Kripto kaynaklı suçlar kategorisinde değerlendirilen bu suçların yakın zamandaki bir örneği Tayland’dan gelmişti.

Başkent Bangkok’ta bir kişi kripto para piyasalarındaki ağır kayıplarını telafi edebilmek için kuyumcu soymuştu. Kısa sürede yakalanan suçlu, Bitcoin yatırımlarından kaynaklanan ağır kayıplarını telafi etmek için kuyumcu dükkanını soyduğunu kabul etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.