Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Enerji Şirketinden Son Dönemdeki İkinci Büyük Çaplı Anlaşma

ABD'li enerji devi Chevron, gaz-petrol arama ve üretim şirketi Hes Corp'u 53 milyar dolara satın almak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu. Detaylar haberde;
Dev Enerji Şirketinden Son Dönemdeki İkinci Büyük Çaplı Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birkaç hafta önce İsrail kıyılarında yer alan Tamar doğalgaz sahasındaki üretimi güvenlik endişeleri nedeniyle durdurduğunu açıklayan ABD’li enerji devi Chevron, gaz-petrol arama ve üretim şirketi Hes Corp’u 53 milyar dolara satın almak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu.

Bu işlem, Exxon Mobil’in hidrokarbon şirketi Pioneer Natural Resources’ı satın almak için anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından ABD’nin hidrokarbon sektöründe son dönemdeki ikinci büyük çaplı anlaşması olarak öne çıkmış oldu.

Anlaşma, Exxon’un ardından bölgenin iki numaralı petrol ve gaz üreticisi olan Chevron’un sektördeki rekabetçi konumunu artırmakla birlikte şirketi, yeni üretici Guyana’da sondaj geliştirmek için daha büyük rakibiyle doğrudan rekabete sokmuş oldu.

Uzmanlar, anlaşmanın ayrıca, petrol talebinin güçlü seyretmesi ve büyük üreticilerin, yıllar süren yetersiz yatırımın ardından stoklarını yenilemek için satın almaları kullanması nedeniyle Chevron’un fosil yakıt yatırımlarını artırmaya devam etme planlarının da sinyalini verdiği belirtti.

Anlaşma 2024’ün İlk Yarısında Tamamlanacak

Hess Corp CEO’su John Hess’in, 2024 yılının ilk yarısında anlaşmanın tamamlanmasıyla Chevron’un yönetim kuruluna katılması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Chevron, anlaşmanın tamamlanmasının ardından, gelecekteki enerji fiyatlarına ve nakit üretimine olan güveninin bir işareti olarak, hisse geri alım programını 2,5 milyar dolar artırarak yıllık 20 milyar dolar aralığının en üstüne çıkarmayı planladığını bildirdi.

Goldman Sachs’ın Hess’in, Morgan Stanley’in ise Chevron’un baş danışmanlığını üstlendiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.