Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Banka Yatırımcılara Resesyon Uyarısında Bulundu

Küresel piyasalar merkez bankalarının sıkı faiz politikaları sonrasında, bir durgunluğun ne zaman yaşanacağını tartışıyor. Citi’den uyarı geldi.
Dev Banka Yatırımcılara Resesyon Uyarısında Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere küresel ekonominin önde gelen merkez bankaları, yüksek enflasyonu dizginlemek adına 2022’den bu yana sıkı faiz politikasına geçiş yaptı. Faiz oranlarındaki bu artışlar, ekonomide bir durgunluk dönemine girileceğine ilişkin beklentileri beraberinde getirdi.

ABD merkezli yatırım bankası Citi, bir resesyonun yaşanacağına dair uyarıda bulundu ve tarih verdi. Bankanın analisti Andrew Hollenhorst tarafından hazırlanan raporda, küresel ekonominin 2024’ün ikinci çeyreğinde resesyon görülebileceği uyarısı yer aldı.

Faiz oranlarında son iki yılda yaşanan artışların resesyona yol açabileceğine yer verilen rapor, başka bankaların gelecek yıl senaryosu ile çelişiyor. Yakın zamanda bazı bankalar tarafından paylaşılan raporlarda, ekonomide resesyon yerine yumuşak iniş olacağı ifadeleri yer almıştı.

Citi’nin raporunda resesyona rağmen çekirdek enflasyon oranlarının gelecek yıl boyunca yüzde 2 hedefinin üzerinde kalabileceğine dikkat çekildi. Banka FED’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair görüşlerini de paylaştı.

Raporda, FED’in gelecek yılın Temmuz ayından itibaren faiz oranlarını 100 baz puan indireceği tahminine yer verildi. ABD’de enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkması sonrası, FED, Mart 2022’de faiz artırım politikasını hayata geçirdi.

GCM Yatırım Banner

FED geçen süreçte faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Gerçekleştirilen son iki toplantıda faiz oranlarında değişiklik yapılmadı. Bu ay yapılacak toplantıda da faiz oranlarının sabit bırakılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.