Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank’tan Yeni Tahmin: TCMB Ne Yapacak?

TCMB’nin bu ay yapacağı toplantı öncesinde Alman yatırım bankası Deutsche Bank faiz kararına ilişkin beklentisini paylaştı. Detaylar şöyle...
Deutsche Bank’tan Yeni Tahmin: TCMB Ne Yapacak?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ay faiz kararını açıklayacağı toplantı yaklaşırken, finans kurumları yeni tahminler paylaşmaya devam ediyor. Yurt içi piyasa katılımcıları gibi yabancı kurumlar da Nisan toplantısında TCMB’den faiz artırımı beklemiyor.

Deutsche Bank tarafından hazırlanan notta Nisan toplantısında Merkez Bankası’nın faizi yüzde 50 seviyesinde sabit tutacağı tahmini yer aldı. Rapor yerel seçimler öncesinde Mart ayı toplantısında 500 baz puanlık sürpriz bir faiz artırımına atıfta bulunurken, TCMB’nin bu toplantıda bekle-gör modunda olacağı kaydedildi.

Alman finans kurum, yerel seçim belirsizliği sonrasında yerel varlıklara yönelik algının iyileşmesi ve TCMB’nin net rezerv pozisyonundaki kayda değer iyileşmenin bu yöndeki görüşü desteklediğini kaydetti.

Deutsche Bank, enflasyonun düşürülmesi için TCMB’nin mali duruşu ve gelirler politikasını sıkılaştırmaya daha fazla odaklanacağını tahmin ediyor. Yatırım bankası mevcut politika faizi seviyesinin muhtemelen döngünün zirvesini temsil ettiğini belirtti.

Yılın ikinci ikinci çeyreğinde ilave artışlar yapılabileceğini belirten banka, uzun vadede, enflasyonist baskıların devam etmesi, kırılgan beklentiler ve yüksek dolarizasyonun TCMB’yi bir indirim döngüsü başlatmadan önce sabırlı olmaya yönlendireceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Banka bu yılın sonu için faiz beklentisini yüzde 45 olarak açıkladı. Buna ek olarak Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatlarındaki oynaklık ve FED’in 2024 yılında faiz indirimine gideceği beklentilerinin azalması nedeniyle, Merkez Bankası’nın daha uzun süre bekleyebileceği tahmini yer aldı.

Merkez Bankası geçen ay sürpriz bir adım atarak 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmiş ve politika faizini yüzde 50’ye çıkarmıştı. Bir sonraki toplantı gelecek hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.