Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank’tan Türkiye için Yıl Sonu TÜFE Tahmini Geldi

Bankacılık devi Deutsche Bank, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini açıklarken sıkı para politikasının bir süre daha devam edeceğini öngördü. Detaylar;
Deutsche Bank’tan Türkiye için Yıl Sonu TÜFE Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya’nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank analistlerinin Türkiye ekonomisine ilişkin yeni beklentileri açıklandı. Analistler, Türkiye’de 2024’ün son çeyreğine kadar sıkı para politikasının devam edeceği yönünde hemfikir olduklarını belirtti.

Zorlu geçen dezenflasyon süreci nedeniyle belirtilen döneme dek ekonomi yönetimininde parasal genişleme beklenmediği vurgulandı.

Banka yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları ve yıl sonu enflasyon beklentisine ilişkin tahminlerinden de bahsetti.

TCMB’nin bu ay 250 baz puan artışla politika faizini yüzde 45 seviyesine yükseltme beklentisinin korunduğu ifade edildi.

TCMB’nin paylaşmış olduğu para politikası kurulu toplantıları ve rapor takvimine göre yılın ilk faiz kararı 25 Ocak 2024 tarihinde saat 14.00’da açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücret artışının yansımalarından da bahsedilirken 2024 için yüzde 49 olan ve TCMB’nin yüzde 36 seviyesindeki yıl sonu TÜFE tahmininin üstünde gerçekleşen asgari ücret artışının piyasalara, enflasyonla mücadelenin kolay bir süreç olmayacağını hatırlattığının altı çizildi.

Analistlerin, ülkede yıl sonu TÜFE’nin, TCMB tahmin ufkunun üst bandı olan yüzde 42 olarak gerçekleşmesini öngördükleri de ifade edildi.

Yerel Seçimlerin Yarattığı Belirsizliğe Dikkat Çekildi

Mart 2024 döneminde gerçekleşen olan yerel seçimlerin ekonomiye dair yarattığı belirsizliklere de değinildi. Bu sürecin, gelecekteki politika bileşimine, özellikle de yılın ilk çeyreğinde mali cephede potansiyel gevşemeye ilişkin belirsizlik yarattığına vurgu yapıldı.

Bankacılık devi, geçen aylarda yaptığı bir başka açıklamada ise TL tahvillerinin 2024 yılında en iyi yatırım olabileceğini öne sürmüştü.

2023 yılında gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performansı sergileyen ülke tahvili olan Türk tahvillerinin önümüzdeki dönemde büyük bir atılım yapabileceğine dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın