Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Devi Deutsche Bank’ın Hisseleri Üç Yılın En Büyük Düşüşünü Kaydetti

Almanya’nın ciro ve işçi sayısı yönünden en büyük bankası olan Deutsche Bank AG, bu aralar hareketli dönemler geçirmekle birlikte şimdilerde hisse senetlerinde meydana gelen düşüşle gündemde.
Alman Devi Deutsche Bank’ın Hisseleri Üç Yılın En Büyük Düşüşünü Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman bankacılığının en büyük isimlerinden Deutsche Bank, geride bıraktığımız Pazar gününde toplantı düzenlemiş ve birtakım kararlarla gündeme gelmişti. Banka, yeniden yapılandırma planı olarak nitelendirdiği bu kararı uzun bir zamandır yolunda gitmeyen işlerine bir iyileştirme etkisi yaratması umuduyla aldı.

Geçirdiği hareketli günler nedeniyle sık sık gündeme konu olan bankanın söz konusu yapılandırma planında, 2022 yılına kadar 18 bin civarında çalışanın işten çıkarılacağı böylelikle küresel çalışan sayısının 74 bin civarına indirileceği bilgisi yer aldı. Bununla birlikte pek çok çalışan işsiz kalacak.

Yine geçtiğimiz günlerde Deutsche Bank’ın yatırım bankacılığı şefi Garth Ritchie, 23 yıllık görev hayatını istifa ile sonlandıracağını bildirmiş ve bu haber de ses getirmişti. Bu ay sonunda görevinden ayrılacak olan Ritchie, Kasım ayı sonuna kadar bankadan tavsiye ve önerilerini esirgemeyecek.

Haftasonu ilan edilen kapsamlı onarım planı ile birlikte oluşan şüpheler, Deutsche Bank’ın hisse senetlerinde düşüşe neden oldu. Fiyatlardaki düşüş 3 yılı aşkın sürenin en büyük düşüşü olarak kaydedildi.

Fiyatlardaki Düşüş 3 Yılı Aşkın Sürenin En BüyüğüDeutsche Bank’ın hisseleri, Salı günü Frankfurt Borsası’nda %6,5 oranında düşüş kaydetti ve böylece 6.35 Euro’ya indi. Ardından toparlanma eğilimine giren hisseler, kayıplarını %3.7 yaptı. Haftasonu açıklanan yeniden yapılandırma programına tepki olarak bankanın hisse senetleri %10 değer kaybı yaşadı ve bankanın piyasa değeri ortalama 1.6 milyar dolar azaldı. Ayrıca riskli tahvillerde de düşüş gözlemlendi.

Almanya’da oldukça büyük bir pazar payına sahip olan Deutsche Bank’ın hisselerinde son iki günde yaklaşık %10 değer kaybı kaydedilirken, yeniden yapılandırma planı ile yatırım bankacılığında daralma ve kar oranlarının artırılması hedeflenmişti. Planın taslak aşamasındayken piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandığı da biliniyor.

GCM Yatırım Banner
Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, bu planın yarattığı iyimserliğin yerini iç piyasa karlılık hedeflerine dair şüphelere bıraktığını bildirdi.

Deutsche Bank CEO'su Christian SewingHissedarların banka yüzünden hayal kırıklığı yaşadığını da sözlerine ekleyen Sewing, planın uygulamaya koyulmasının ardından klasik finansman ihtiyaçlar ile dağıtılmayan temettülere dikkat çekileceğini açıkladı. Bahsi geçen yapılandırma planında 18 bin kişinin işsiz bırakılması söz konusuyken, banka bu planın 2022 sonuna kadar 7,4 milyar Euro’ya mal olacağını öngörüyor.

25 Temmuz’da yılın ikinci çeyreğine ait verilerini ilan edecek olan banka, görünüşe göre sermaye tamponlarını daraltacak. RBC Capital Markets analisti Anke Reingen, sermayeden kaynaklı sorunlara bakıldığında icra riskinin daha yüksek olacağını söyledi. Ardından, bankanın gündemindeki yatırım planının hataları tolere etme ihtimalinin çok az olduğunu açıkladı.

Goldman Sachs, Deutsche Bank’ın gündemdeki yeniden yapılanma planını değerlendirirken, planın oldukça derin olduğunu açıklamıştı. Citibank’a göre ise bu plan oldukça iyimserdi. J.P. Morgan analisti ise planı son derece cesur olarak yorumladı. Plana dair çok sayıda görüş mevcutken doğruluk konusunda henüz netliğe ulaşılabilmiş değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.