Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank Başstratejisti Türk Ekonomisinin İstikrarlı Planlarla İlerleyeceğini Söylüyor!

Deutsche Bank'ın baş stratejisti Ulrich Stephan Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar kaydetti.
Deutsche Bank Başstratejisti Türk Ekonomisinin İstikrarlı Planlarla İlerleyeceğini Söylüyor!
HABER GİRİŞ

Almanya’nın en önde gelen bankalarından Deutsche Bank’ın Başstratejisti Ulrich Stephan, Türkiye’nin belirlediği ekonomik hedeflere ilişkin değerlendirme yaptı. Türkiye’nin bundan sonraki üç yıla ilişkin koyduğu ekonomik hedeflere iyimser yaklaştığını açıklayan Stephan, oldukça iddialı olan bu amaçlara aynı anda ulaşmanın zor olabileceğini söyledi.

Bunlara rağmen Türk ekonomisinin ileride daha da istikrarlı olacağını öngören Stephan’ın bu görüşleri Deutsche Bank’ın müşterileri için yayınladığı notta belirtildi.

Ulrich StephanTürkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği operasyona değinen Stephan, bu durumun Türk lirası üzerinde baskı yarattığını dile getirdi. Ardından Türk ekonomisinin toparlanmaya yöneldiğini söyleyen Stephan, Eylül ayına ilişkin imalat sektörü verilerine işaret etti. Söz konusu rakamlar 2018 yılının Eylül ayından bu yana en iyiye ulaşmıştı.

Türkiye hükümetinin gelecek üç yıla ilişkin ekonomik planlarına iyimser yaklaştığına yeniden işaret eden Stephan, gayrisafi yurt içi hasıla için hükümet hedefinin %5 büyüme olduğunu anımsattı. Bu noktada ihracat sektörünün önemine işaret etti ve 2022 yılına kadar cari işlemler dengesinin istenen düzeyde olması için ihracat sektöründen destek bulması gerektiğini savundu.

Türk hükümetinin enflasyonda düşüş hedeflediğini, enflasyon rakamının 2019 sonu için %12 ve 2020 sonu için %8,5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.

Enflasyonda Düşüş HedefleniyorÇok sayıda iddialı hedefe bir anda ulaşmanın hem zor olduğunu, hem de bunun mümkün olmadığını söyleyen Stephan, ilerleyen dönemlerde Türkiye ekonomisi için öngördüğü istikrarlı seyirde İstanbul Borsası’nın katkıları olacağını düşünüyor. Açıklamalarında sona gelen Stephan, son 6 haftada Borsa İstanbul’un Euro bazında %11’i aşkın değer artışı yaşadığını anımsattı.

Öte yandan bugün Türk tahvillerine yönelik görünümünü yukarı seviyelerden “nötr” seviyeye çeken Deutsche Bank, geçtiğimiz hafta görülen sert yükselişin ardından 10 yıllıklar için hedefin yakalandığını açıkladı. Bununla birlikte risk getiri dengesinin mevcut seviyelerde daha az cazip olduğu bankanın açıklamaları arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.