Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutcshe Bank “TL Al Ruble Sat” Tavsiyesinde Hedefi 12.50’ye Yükseltti

Deutcshe Bank bu ay başında rubleye karşı Türk lirası al tavsiyesinde hedef fiyatı yükseltti. 11.60 zararı kes seviyesiyle, hedef fiyatının 12.50’ye yükseltildiği bildirildi.
Deutcshe Bank “TL Al Ruble Sat” Tavsiyesinde Hedefi 12.50’ye Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deutsche Bank, bu ay başında “Türk lirası al, Rus rublesi sat” tavsiyesinde bulunmuştu. Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirme Türk lirasındaki boğa görünümünün devam ettiği, 2019 yılının tamamında söz konusu parite için uzun pozisyon alanı gördüklerini söylemişti.

Bankanın son yayımladığı raporda ise Türk lirası al, Ruble sat tavsiyesinde daha önce 12.25 olan hedefin 12.50’ye yükseltildiği belirtildi.

Deutsche Bank daha önce TL/ruble için 11.40 olan zararı kes emri seviyesinin ise 11.60’a çıkarıldığını bildirdi.

TL Al Ruble SatKurum tarafından yapılan açıklamada; “Şimdiye kadarki yüzde 2.5’lik artışa karşın pozitif olmayı sürdürüyoruz ve 11.60 zararı kes seviyesiyle hedefimizi 12.50’ye yükseltiyoruz.” ifadesine yer verildi. Türk lirasının son dönemde diğer gelişen ülke para birimlerinden çok daha iyi performans gösterdiği fakat halen zayıf olduğu aktarıldı.

Uzun vadeli değerlendirmede TL’nin en ucuz para birimlerinden biri olduğunu belirten analistler, rubledeki değişimlere de değindi. Rus rublesinin bu yılın ilk yarısında oldukça iyi bir performans sergilediğini fakat ikinci yarıdan itibaren bu durumun tersine döndüğünü söyledi.

Ruble için sat tavsiyesinde bulunmalarının altında yatan gerekçelerin başında ödemeler dengesindeki zayıflık yer alıyor.

Rubledeki Zayıflığın SebepleriRus rublesine karşı Türk lirası alım tavsiyesinde bulunmalarını üç ana başlık altında toparlayan banka, öncelikle cari işlemler dengesine değindi. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yaz boyunca arttığı ve cari açığı azalttığı, diğer yandan Rusya’da hidrokarbon ihracatının düşmesi sebebiyle cari dengenin zıt yönde etkilendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğinde cari fazla verebileceğine dair işaretler verdiği, bunun da para birimleri arasındaki kırılganlığı artırdığı söylendi. İkinci olarak iki para birimi arasındaki performans ve pozisyonlanmanın bu yıl ayrışma gösterdiği belirtilirken, son olarak ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara dikkat çekildi. ABD, Rusya’ya Ağustos ayının başında gıda ve tarımsal ürünlerin satın alınması dışında kredi yasağı yaptırımı getirdi.

Türk lirasının dolar karşısındaki durumundan da kısaca bahsedecek olursak, bugün gelişmekte olan ülke paraları arasında en kötü performans gösteren 3. para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

Dolar/TLDolar/TL, haftanın ilk işlem gününe 5,58 civarından başladı. Gün içerisinde 5,5598 – 5,6049 lira arasında hareket etti. Türk lirası dolar karşısında %0,33 düşüşle en kötü performans gösteren, üçüncü gelişen ülke parası oldu. Analistler kurda 5,5450/5,6400/5,6160 seviyelerinin önemli noktalar olduğunu belirtiyor. 5,54 ve 5,57 destek, 5,61 ve 5,63 ise direnç seviyeleri olarak izleniyor.

ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki belirsizlik piyasalar için ana faktör olurken, ABD Hazine tahvilleri ve altın fiyatları aşağı yönlü hareket ediyor. Haftanın en önemli gelişmesi ise 22-24 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısı olacak. Cuma günü FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar piyasaların seyri açısından son derece önemli. Dolar kurunda tepki alımlarının son bulması için ise 5,64 liranın üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın